Vyjednávač EÚ pre brexit očakáva rokovania kratšie ako dva roky

Brusel 6. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

Európska únia je pripravená na prijatie oficiálnej žiadosti Spojeného kráľovstva o odchod z Únie

Vyhlásil to dnes v Bruseli Michel Barnier, hlavný vyjednávač Európskej komisie (EK) v otázke britského odchodu zo spoločenstva.

Michel BarnierMichel Barnier

“Času bude málo, je zjavné, že trvanie rokovaní bude menej ako dva roky,” uviedol Barnier. Predpokladá, že rokovania budú trvať menej ako 18 mesiacov. Hlavnú os rokovaní o brexite stanovia lídri štátov EÚ. Konečnú dohodu o brexite budú musieť odobriť členské štáty, Európsky parlament a nakoniec Londýn.

Britská premiéra Theresa Mayová avizovala, že aktivuje článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý spúšťa proces odchodu z Únie, do 17. marca. “Ak tento termín dodrží, niekoľko týždňov na to sa môžu začať rokovania, ktoré by mali ukončené do októbra 2018,” uviedol Barnier.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.