Bratislava 25. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Výjazdovým rokovaním si vláda v stredu pripomenula 25. výročie spustenia prevádzky Vodného diela (VD) Gabčíkovo. Ministri sa zišli priamo v priestoroch vodnej elektrárne. Hovorili aj o aktuálnych problémoch a strategických zámeroch Slovenska v oblasti vodného hospodárstva.
Na snímke vpravo podpredseda vlády SR pre informatizáciu a investície Peter Pellegrini a vľavo minister životného prostredia SR László Sólymos počas prehliadky k 25. výročiu prevádzky sústavy vodných diel po 75. rokovaní schôdze vlády SR v Gabčíkove

Podľa podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer-SD) vláda ocenila odvahu tých, ktorí pred štvrťstoročím necúvli pred odporcami a kritikmi vodného diela. „Som rád, že sa nepotvrdili žiadne negatívne scenáre, ktoré boli vtedy prezentované,“ uviedol vicepremiér, ktorý vyzdvihol fakt, že vodné dielo v minulosti spravované spoločnosťou Enel je opäť plne v rukách štátu.
Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) ocenil množstvo zelenej energie, ktoré vodné dielo vyprodukovalo. „Od októbra 1992 do decembra 2016 turbíny vyrobili viac ako 54 miliónov megawatt hodín elektrickej energie,“ skonštatoval šéf envirorezortu s tým, že sa dá len ťažko vyčísliť efekt oproti tomu, keby bola táto energia vyrobená z uhlia, jadra alebo ďalších vyčerpateľných zdrojov.
Po 25 rokoch prevádzky čakajú vodné dielo modernizačné projekty, oznámil Sólymos, pod ktorého rezort spadá súčasný prevádzkovateľ vodného diela, podnik Vodohospodárska výstavba. Približne desať rokov bude trvať oprava všetkých ôsmich turbín a pripravená je aj inovácia a modernizácia plavebných komôr, čo je podľa ministra jeden z najväčších súčasných dopravných projektov v Európskej únii financovaný z jej prostriedkov.
Ministri hovorili aj o nie úplne využitom potenciáli vodného diela v oblasti turistického ruchu, vodných športov a rekreácie. Situáciu sa pokúsi zmeniť minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) spolu s dotknutými samosprávami a s Vodohospodárskou výstavbou.
„Okolo vodného diela vzniklo mnoho zaujímavých zariadení a je vyhľadávané turistami a športovcami, ale vidíme, že by bolo možné cielenými investíciami do cestovného ruchu zvýšiť záujem o vodnú plochu, ktorá nie je stále využívaná v takej miere, ako by mohla byť,“ uviedol podpredseda vlády Pellegrini.
Podľa vicepremiéra by mal byť, okrem iného, dokončený projekt 2,2 kilometra dlhého vodáckeho kanálu na jazere Zemník, ktoré bolo vybudované spolu s vodným dielom práve za týmto účelom. „Je to naozaj dielo, ktoré pri primeranej investícii môže byť kanálom medzinárodného významu, na ktorom by sa mohli usporadúvať aj majstrovské Európy, ak nie aj svetové šampionáty,“ doplnil.