Bratislava 31. marca 2019 (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
 
Prinášame vám vyjadrenia k výsledkom prezidentských volieb

Ilustračné foto

Radičová: Prezidentské voľby predstavujú v slovenskej spoločnosti zlomový moment
Prezidentské voľby, v ktorých zvíťazila Zuzana Čaputová, predstavujú v slovenskej spoločnosti zlomový moment. Uviedla to pre agentúru SITA profesorka a bývalá premiérka Iveta Radičová, ktorá vníma v tejto súvislosti viacero rozmerov. Podľa jej slov vyhrala politika slušnosti a vysokej kultúry, ktorá zvíťazila nad agresivitou a útokmi.
Expremiérka tiež dodala, že Slovensko ukázalo, že nie je krajinou stereotypov. “Prezidentské voľby vnímam ako zlomové, pretože vyhrala kandidátka, ktorá je jasne proeurópska, prozápadne orientovaná demokratka, a ktorej štýl politiky je veľmi slušný a vysoko kultúrny. Vyhral typ politiky, ktorý zásadne odmieta agresivitu, útoky, vulgarizmy a odmieta politikárčenie. Naopak, je za politiku riešení a politiku, ktorá reaguje na hlavné výzvy Slovenskej republiky. Zuzana Čaputová získala podľa neoficiálnych výsledkov takmer 60 percent a nad svojím protikandidátom zvíťazila s pomerne vysokým náskokom. Čaputová bude vôbec prvou ženou, ktorá sa na Slovensku ujme prezidentského úradu.
Iveta Radičová vníma výsledok volieb aj v ďalšom rozmere. “Zlom vnímam ešte v jednom smere. Ukazuje sa, že predsudky a stereotypy na Slovensku ešte sčasti existujú, ale určite voľby ukázali, že Slovensko nie je takou krajinou, kde by dominovali, pretože si občania zvolili za hlavu štátu ženu,” povedala Radičová. Podľa nej ide v prezidentských voľbách o jasný signál občanov smerom k politikom. “Nemôžem konštatovať, že štýl politiky nepriateľstva, útokov a permanentného osočovania nemá svojich stúpencov na Slovensku, ale aj v iných krajinách západného sveta. Naopak stále má, ale z víťazstiev v predchádzajúcich voľbách občania dávajú jasné najavo, že majú takejto politiky jednoducho dosť,” dodala Radičová.
Podľa Radičovej ide o istý trend, ktorý bude zaujímavé sledovať v budúcnosti. “Ide o dlhodobý trend, ktorý uvidíme, či bude pokračovať v ďalšom období. Či už pri voľbách do Európskeho parlamentu alebo do Národnej rady SR,” ozrejmila. K výsledkom prezidentských volieb by mali svedomito pristúpiť aj takzvané tradičné politické strany. “Je potrebné si uvedomiť, že kandidáti mali niekoľko spoločných čŕt. Po prvé boli jasne proeurópsky a prozápadne orientovaní. Ďalším faktorom je, že nepochádzali z vrchných politických poschodí. Je to signál pre politické strany, ktoré navyše postavili svojich kandidátov, že ich politika má svoje jasné hranice a majú zadefinované svoje voličské jadro. Myslím si, že spoločnosť je výrazne unavená z toho, čo v súčasnosti predkladá politika občanom,” uzavrela Radičová.
 
Kollár: Želám si, aby Čaputová bola prezidentkou pre všetkých
Veľa ľudí vkladá nádeje do novej prezidentky Zuzany Čaputovej, veľa ľudí však má aj pochybnosti. V reakcii na neoficiálne predbežné výsledky druhého kola voľby hlavy štátu to na sociálnej sieti uviedol líder hnutia Sme rodina Boris Kollár, ktorý Čaputovej k zvoleniu gratuluje.
“Chcem veriť, že aj po piatich rokoch, keď to nebudú už len nádeje alebo veta ‘uveril som jej po päťmesačnej kampani’, budú to reálne činy a politika pre všetkých Slovákov bez rozdielu politickej orientácie, farby pleti, národnosti či pohľadu na konzervatívny, resp. liberálny svet. Že si ľudia budú môcť povedať ‘mali sme dobrú prezidentku’. A v tom jej držím palce,” odkázal Kollár, ktorý si želá, aby Čaputová bola našou prvou prezidentkou pre všetkých.
V druhom kole voľby hlavy štátu zvíťazila podľa neoficiálnych predbežných výsledkov Zuzana Čaputová (58,4 percenta hlasov) pred Marošom Šefčovičom (41,6 percenta). Volebná účasť dosiahla necelých 42 percent.
 
Príspevok Vyjadrenia k výsledkom prezidentských volieb zobrazený najskôr Hlavné správy.