Washington 19. novembra 2018 (HSP/Foto:SITA/AP- Patrick Semansky)
 
“Víťazstvo zdravého rozumu.” Týmito slovami reagovali americkí biskupi na novú právnu úpravu, ktorou administratíva prezidenta Donalda Trumpa znovu zavádza výhradu svedomia z náboženských a etických dôvodov. Informuje o tom rozhlas Vatican news

Na snímke americký kardinál Daniel DiNardo

Vyhlásenie, ktoré podpísali predseda Biskupskej konferencie Spojených štátov, kardinál Daniel DiNardo, a arcibiskup Joseph Kurtz, predsedajúci Výboru pre náboženskú slobodu pri tejto konferencii opäť prinesie do americkej legislatívy možnosť uplatnenie výhrady vo svedomí.
“Sme vďační za toto rozhodnutie, pretože ľuďom s úprimným náboženským či morálnym presvedčením dovoľuje nepodieľať sa na potratoch či sterilizácii,” uvádza sa vo vyhlásení amerických biskupov.
Legislatívna úprava podľa tohto návrhu dáva náboženským, vzdelávacím a zdravotníckym inštitúciám možnosť žiť svoju vieru a pomáhať druhým bez obáv, že budú trestané federálnou vládou.
Podľa amerických biskupov nové predpisy znamenajú zároveň návrat náboženskej slobody, v zhode s prvým dodatkom americkej ústavy a ďalšími platnými zákonmi. Ide už o druhé rozhodnutie tohto druhu po rozšírení výhrady svedomia na antikoncepčtné prostriedky v októbri minulého roka. Biskupi vtedy vyhlásili, že táto zmena napravuje anomáliu, ku ktorej nikdy nemalo dôjsť a ktorá by sa nemala opakovať, dodáva vatikánsky rozhlas.
Nová regulácia vzťahuje výhradu svedomia nielen na organizácie náboženského rázu, ale zahŕňa aj neziskové organizácie a malých podnikateľov, ktorí môžu teraz z morálnych dôvodov neprevádzkovať služby navrhované americkým ministerstvom zdravotníctva.
 
 
Príspevok Výhrada vo svedomí sa opäť vracia do americkej legislatívy zobrazený najskôr Hlavné správy.