Washington 1. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Ruskí diplomati vyhostení v súvislosti s kauzou otravy bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v Británii začali v sobotu postupne opúšťať ruské veľvyslanectvo vo Washingtone, informovala agentúra AP.

Ilustračné foto

Prvá skupina z celkového počtu 60 vyhostených ruských diplomatov spolu s rodinami opustila veľvyslanectvo v USA a odletela do Moskvy.
Recipročné sťahovanie prebiehalo v sobotu i na generálnom konzuláte USA v Petrohrade po tom, čo ruská strana v reakcii na vyhostenie svojich diplomatov a zatvorenia ruského konzulátu v americkom meste Seattle požadovala zatvorenie toho amerického na svojom území. Agentúra AP píše, že zamestnanci konzulátu nakladali sťahovacie autá škatuľami a batožinou. Generálny konzul USA v Petrohrade Thomas Leary sa v krátkosti pre média vyjadril so slovami: “Sme pripravení na odchod.”
Vyhostenie ruských diplomatov z USA je gestom solidarity s Britániou, ktorá bola nútená reagovať na útok na bývalého plukovníka ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Juliju, ktorý sa odohral 4. marca v anglickom meste Salisbury. Británia z útoku, pri ktorom bola použitá nervovoparalytická látka novičok, obvinila Moskvu. Tá akúkoľvek spojitosť s prípadom Skripaľ odmieta.
K vyhosteniu ruských diplomatov pristúpilo v rámci solidarity spolu 29 štátov sveta. Slovensko sa zatiaľ k tejto iniciatíve nepripojilo.
Rusko v reakcii na vyhostenie svojich diplomatov pristúpilo k vyhosteniu rovnakého počtu diplomatov zo svojho územia.
 
Príspevok Vyhostení ruskí diplomati postupne opúšťajú Washington zobrazený najskôr Hlavné správy.