Gaza 8. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hatem Moussa)

Za “vyhlásenie vojny” označil jeden z lídrov palestínskeho fundamentalistického hnutia Hamas Ismáíl Haníja rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že Haníja zároveň vyzval Palestínčanov na nové povstanie.
Na snímke Ismail Haníja

Nové palestínske povstanie, tzv. intifáda, by sa podľa Haníju mala začať v piatok.
“Mali by sme vyhlásiť intifádu proti sionistickému nepriateľovi a budeme pracovať na jeho začatí,” uviedol Haníja.
“Vyhlasujeme, že Jeruzalem je jednotný, nie východný alebo západný, a ostane hlavným mestom Palestíny, celej Palestíny,” povedal tiež Haníja vo svojom vyhlásení poskytnutom v pásme Gazy.
Americký prezident Donald Trump v stredu v Bielom dome povedal, že USA uznávajú Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Zároveň vydal pokyn rezortu diplomacie, aby začal s prípravami procesu presťahovania amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema.
Palestínčania žiadajú, aby bol hlavným mestom ich budúceho štátu východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Rozhodnutie Spojených štátov uznať Jeruzalem za hlavné mesto Izraela vyvolalo štrajky Palestínčanov žijúcich v Predjordánsku.
Palestínska vláda vyhlásila na Západnom brehu Jordánu a vo východnom Jeruzaleme generálny štrajk a uzatvorila všetky obchodné strediská, školy a verejné inštitúcie.
Stovky rozhnevaných Palestínčanov vyšli v noci na štvrtok napriek nepriaznivému počasiu do ulíc vo viacerých mestách v pásme Gazy a v Predjordánsku. Demonštranti vykrikovali protitrumpovské heslá a zapaľovali pneumatiky.
Polícia zadržala desiatich palestínskych výtržníkov.
Agentúra DPA zhodnotila, že napriek tomu k rozsiahlym protestom alebo zrážkam medzi Palestínčanmi a izraelskými bezpečnostnými zložkami nedošlo.

Izraelská armáda posilnila prítomnosť svojich jednotiek v Predjordánsku po tom, ako americký prezident Donald Trump oznámil svoje rozhodnutie sťahovať americkú ambasádu do Jeruzalema.
Izraelská vláda sa totiž obáva zvýšených nepokojov a násilností v týchto oblastiach obývaných vo veľkej miere Palestínčanmi.
“Až do rozhodnutia generálneho štábu o posúdení situácie sa rozhodlo, že armáda posilní oblasť Judska a Samárie spoločne s rozviedkou a územnou obranou,” oznámila armáda použijúc biblické termíny pre Západný breh Jordánu, uviedla agentúra DPA.