Vydrany 26. októbra 2017 (HSP/Matica.sk/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

V obci Vydrany v okrese Dunajská Streda má byť odhalená busta maďarskému vodcovi z obdobia 2. svetovej vojny Miklósovi Horthymu. Iniciuje to údajne poslanec extrémistickej maďarskej strany Jobbik. Glorifikovanie tejto postavy maďarských dejín sa nepáči miestnemu starostovi ani Matici slovenskej.
Ilustračné foto

Bustu by mali slávnostne odhaliť v obci Vydrany, miestny predstavitelia, však donedávna o ničom nevedeli. „Nás nikto oficiálne ani neoficiálne nekontaktoval. Keď to vyšlo najavo, ja aj obecné zastupiteľstvo sme sa od toho dištancovali,” povedal pre Aktuality.sk starosta obce Ladislav Balódi.
Za týmto zámerom má podľa medializovaných informácii stáť Spolok Miklosa Horthyho a poslanec maďarského politického hnutia Jobbik Lorant Hegedüs, ktorý o tom informoval na sociálnych sieťach.
K odhaleniu busty sa kladne vyjadrila aj miestna farárka Reformovanej kresťanskej cirkvi. Vedenie tejto cirkvi považuje jej kroky za nešťastné. „Predsedníctvo synody Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku sa dištancuje od zámeru inštalácie sochy. Cirkevný zbor Vydrany a jeho presbyterstvo listom vyzvalo k tomu, aby prehodnotili svoje skoršie rozhodnutie, a inštaláciu sochy Miklósa Horthyho neuskutočnili”, cituje stránka Ústredného zväzu náboženských obcí v SR slová biskupa Lászla Fazekasa.
Miklós Horthy bol v rokoch 1920-1944 autoritárskym správcom ríše Maďarského kráľovstva. Náš južný sused sa pod jeho vedením pripojil ku krajinám Osi, k fašistickým režimom v Nemecku a Taliansku.

Židia ostro protestujú
Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike vyhlásil, že akékoľvek pokusy rehabilitovať režimy a osobnosti z obdobia holokaustu odsudzuje. „Plánovaný zámer považujeme za urážku pamiatky obetí holokaustu,” napísal v stanovisku predseda zväzu Igor Rintel.

Voči odhaleniu busty vystúpila aj Matica slovenská.
Matica slovenská s rozhorčením sleduje vývoj v pokuse glorifikovať fašistu Hortyho inštalovaním jeho busty na území suverénnej Slovenskej republiky.
Pri kritike tohto skutku sa nehovorí, že ide o inštalovanie na území, ktoré v tridsiatych rokoch minulého storočia bolo násilne zabraté fašistickým Maďarskom, a z ktorého boli poslaní do koncentračných táborov nielen slovenskí židia, ale tiež bolo vyhnaných viac ako 100-tisíc Slovákov bez možnosti si zobrať zo sebou akýkoľvek majetok, čiže boli vystavení existenčnej likvidácii. A tí čo zostali, boli nepretržite perzekvovaní až do skončenia druhej svetovej vojny.
Matica slovenská žiada štátne orgány, ktoré sú zato zodpovedné, aby zakročili proti uvedenému pokusu a bustu fašistu Hortyho nedovolili doviesť na územie Slovenskej republiky. V prípade ak ju dovezú z Maďarska a vystavia v kostole ide o rovnaké porušenie zákonov proti propagácii fašizmu, ako keby bola inštalovaná na námestí obce Vydrany.
Žiadame aby zodpovedné orgány zakročili proti osobám takto propagujúcim fašizmus.
Marián Tkáč, predseda Matice slovenskej
Viliam Oberhauser, prvý podpredseda Matice slovenskej
Marián Gešper, podpredseda Matice slovenskej
Maroš Smolec, správca Matice slovenskej