New York 10. marca 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Peter Hillebrecht)

Výťažok až 2,4 milióna dolárov (v prepočte asi 2,26 milióna eur) očakáva aukčný dom Moments in Time, špecializujúci sa na historické dokumenty, pri dražbe predposledného zo siedmich Schindlerových zoznamov.

Na snímke z roku 1968 Oskar Schindler

Nemecký priemyselník, ktorý počas druhej svetovej vojny zachránil životy viac ako 1000 Židov, poskytol nacistom celkovo sedem zoznamov požadujúcich uvoľnenie Židov na nútené práce.

Ten, ktorý čoskoro skončí pod dražobným kladivkom, pochádza z 18. apríla 1945, má 14 strán a obsahuje celkove 901 mien. Podľa dražobného domu ide o jedinú podobnú písomnosť, ktorú možno aktuálne získať, ďalšie známe zoznamy sú v súčasnosti v Spolkovom archíve v nemeckom meste Koblenz, v pamätníku obetí holokaustu Jad Vašem v Jeruzaleme a v Múzeu holokaustu vo Washingtone.

Dražený dokument patril podľa slov šéfa dražobného domu Garyho Zimeta pre britský denník The Guardian kedysi synovcovi niekdajšieho Schindlerovho účtovníka a pomocníka Jicchaka Sterna, rodáka z Krakova, ktorého v slávnom oscarovom filme režiséra Stevena Spielbera stvárnil Ben Kingsley.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.