Bratislava 6. septembra 2017 (TK KBS/HSP/Foto:TASR/AP)

K  blahorečeniu slovenského saleziána kňaza Titusa Zemana pripravilo Vydavateľstvo Don Bosco nový oficiálny životopis „blahoslavený Titus Zeman“
Vydavateľstvo Don Bosco vydalo oficiálny životopis dona Titusa Zemana

Životopis podľa dokumentov procesu blahorečenia pripravila Dr. Lodovica Maria Zanet, spoluautorka súhrnného dokumentu Pozício o mučeníctve Božieho služobníka Titusa Zemana. „Príťažlivou a hlbokou rečou nám umožňuje v rýchlom slede prejsť bolestné etapy života človeka, ktorý z lásky k viere a slobode zaplatil najvyššiu cenu utrpenia a ponižovania,“ píše v predstavení životopisu salezián Pierluigi Cameroni, hlavný zodpovedný za procesy blahorečenia členov saleziánskej rehole.
Samotná kniha má rozsah 284 strán, obsahuje mnohé výpovede svedkov, citácie dokumentov i bohatú obrazovú prílohu. Aj popri odbornom charaktere spracovania má text pútavú formu. Do predaja sa kniha dostane 20. septembra, objednať si ju možno vopred cez internetové kníhkupectvo www.donsbosco.sk .
Lodovica Maria Zanet študovala filozofiu na Univerzite Božského Srdca v Miláne, v Paríži dosiahla titul PhD. Aktuálne prednáša pastorálnu teológiu na Medzinárodnom inštitúte Don Bosco v Turíne, kde študujú teológiu aj mladí slovenskí saleziáni. O svojom vzťahu k osobe Titusa Zemana hovorí: „Som presvedčená, že Titus je človek, ktorý dal život za to, čomu veril. Vyučujem aj na univerzite, pracujem s mladými, a niekedy je riziko hovoriť mladým mnoho pekných slov. Tie slová nezmenia ich život. Naopak, život mladých zmení, keď môžu stretnúť osoby, ktoré dajú svoje meno, svoju tvár, svoj život za to, čomu veria. Toto ma Titus naučil: na to, aby sme sa dotkli sŕdc mladých, neposlúžia pekné slová, ale poslúži konkrétna obeta, lebo to nás robí vierohodnými.“
Salezián kňaz Titus Zeman (1915 – 1969) na začiatku komunistickej totality tajne previedol dve skupiny bohoslovcov a kňazov do Talianska, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode bol spolu s ďalšími zatknutý a po vykonštruovanom procese odsúdený na 25 rokov väzenia. Počas vyšetrovania i vo väzení bol mučený. Proces jeho blahorečenia sa začal v roku 2010 a 27. februára 2017 pápež František schválil jeho blahorečenie. To sa uskutoční 30. septembra v Bratislave.
Nový životopis si možno objednať už vopred, cez internetové kníhkupectvo www.donbosco.sk . Viac informácií o osobnosti Titusa Zemana a o jeho blahorečení ponúka stránka www.tituszeman.sk .
TK KBS informoval Rastislav Hamráček SDB