Trnava 20. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Henrich Mišovič)

K prebratiu balení jodidu draselného je potrebný občiansky preukaz
Zhruba po 800 balení jódových tabletiek denne si prídu Trnavčania na výdajné miesto na Hlavnej ulici. Distribúcia jodidu draselného sa koná po piatich rokoch v mestách a obciach v okolí jadrových elektrární Bohunice a Mochovce v rámci prevencie v prípade havárie. V Trnave začali rozdávať balenia v pondelok 16. októbra, potrvá to do piatka 27. októbra. Po tomto termíne budú k dispozícii na Mestskom úrade na Trhovej ulici.
Ilustračné foto

K prebratiu balení jodidu draselného je potrebný občiansky preukaz. Ako uviedol Ivan Sokolovský z distribučného centra, zástupcovia rodín berú balenia väčšinou pre všetkých členov. Asi jedna tretina návštevníkov centra prinesie aj staré balenia z roku 2012. Odovzdať ich je však možné aj v lekárňach.
Najmä starší ľudia majú podľa Sokolovského problém s tým, že nedostanú rovnaký počet balení, ako mali, nakoľko doteraz boli balenia po štyri tablety a teraz je po šesť tabliet. Pre dospelého človeka sú určené štyri. Nie je tiež výnimkou, že sa ľudia pýtajú, kedy treba tabletky užiť. „Hovorím, že keď obecný rozhlas oznámi haváriu,“ dodal vydávajúci.
Tabletky jodidu draselného majú slúžiť občanom pri možnej radiačnej havárii ako prevencia proti možnému ukladaniu sa rádioaktívneho jódu v štítnej žľaze. Vymieňajú sa v pravidelných intervaloch.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.