Východoeurópania odchádzajú z Británie, kde práca a život už nie sú, čo bývali

Londýn 17. mája 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Matt Dunham)
 

Počet zamestnancov z východnej Európy vo Veľkej Británii prudko klesá, ukazuje to nová štúdia.

Ilustračné foto

Podľa britského štatistického úradu v prvých troch mesiacoch tohoto roku v Británii pracovalo 2,292 milióna cudzincov z EÚ, čo je o 28 000 ľudí menej než v rovnakom období minulého roku. Ide tak o 1,2 % pokles.
Najväčší pokles zaznamenala kategória občanov z nových členských štátov, napríklad z Poľska, ktorí sa vracajú späť do svojej vlasti. Ako príčinu väčšinou uvádzajú brexit a prepad libry.
Okrem Poľska bol zaznamenaný pokles pracovnej migrácie i z Českej republiky, Maďarska, Slovenska, Slovinska, Litvy a Lotyšska z pôvodných 1,008 milióna na 917 tisíc. Ide o najnižšiu úroveň od rekordného roku 1997.
 

Matylda Setlaková z marketingovej agentúry All 4 Comms hovorí listu The Times, že ponúkané pracovné pozície a príjmy v Británii už nie sú natoľko atraktívne ako skôr, a preto ľudia odchádzajú radšej domov. Ďalším dôvodom je oslabenie britskej meny. Oproti tomu v Poľsku naopak životná úroveň rastie.
„Psychologický dopad referenda o brexite urobil Britániu menej atraktívnym miestom pre prácu a život,” hovorí Jonathan Portes, profesor ekonomiky a verejnej politiky na vysokej škole King’s College London.
No imigrácia z Rumunska a Bulharska, ktorých občanom boli až pred nedávnom zrušené obmedzenia voľného pohybu pracovných síl, naďalej rastie. Medzi januárom a marcom bolo v Británii zamestnaných 355 000 osôb z týchto dvoch krajín, zatiaľ čo v rovnakom období minulého roku išlo iba o 297 000.
Imigrácia z ostatných 14 členov EÚ, vrátane Nemecka a Francúzska, nepatrne stúpla z 1 001 000 na 1 008 000 osôb. Počet tých, ktorí pricestovali z iných krajín než z EÚ, stúpol o 20 000 a dosiahol 1,25 milióna osôb.
Minulý týždeň zvláštna spravodajkyňa OSN pre rasizmus a xenofóbiu Tendayi Achiumeová varovala, že po výsledkoch referenda o Brexite došlo k „normalizácii” rétoriky, ktorá je namierená proti imigrantom a cudzincom.
 

Príspevok Východoeurópania odchádzajú z Británie, kde práca a život už nie sú, čo bývali zobrazený najskôr Hlavné správy.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)