Kišiňov 20. marca 2018 (TASR/HSP/Foto: Sputnik Twitter)

Výbuch v obchode s potravinami v hlavnom meste Moldavska si v utorok vyžiadal životy dvoch ľudí. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na tamojšiu políciu.

Na snímke polícia pred obchodom, kde došlo k výbuchu

Moldavský šéf polície Alexandru Pinzari povedal, že k výbuchu došlo po tom, ako do obchodu v Kišiňove o 11.00 h miestneho času vstúpil muž, vzal si desať škatuliek cigariet a odmietol za ne zaplatiť.

Pri odchode vypadlo z jeho ruksaku zariadenie, ktoré následne vybuchlo. Pri explózii zahynul muž s ruksakom a ďalší človek, ktorý sa nachádzal na ulici pred obchodom. Obaja na mieste zahynuli.

Totožnosť muža, ktorý výbuch spôsobil, polícia nezverejnila. Podľa Pinzariho išlo o obyvateľa moldavskej metropoly, ktorý sa narodil v roku 1968 a mal záznam v trestnom registri.

Podľa správ miestnych médií pred obchodom vybuchol granát sovietskej výroby, zrejme pozostatok z vojny medzi Moldavskom a proruskými separatistami z roku 1992, počas ktorej zahynulo 1500 ľudí.

Vojna vypukla po tom, keď Moldavsko v roku 1991 vyhlásilo nezávislosť. Separatisti sa obávali, že Moldavsko sa bude usilovať o zjednotenie so susedným Rumunskom. Polícia oblasť výbuchu uzavrela. Prípad začala vyšetrovať tamojšia prokuratúra.