Bratislava 24. januára 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
 
Verejné vypočutie na post ústavného sudcu pred Ústavnoprávnym výborom má za sebou aj sudca Najvyššieho súdu SR Peter Melicher. Na post sudcu Ústavného súdu SR ho nominovala Súdna rada SR. Melicher musel odpovedať aj na otázky jeho podpory pre kandidatúru Štefana Harabina na post predsedu Najvyššieho súdu SR

Na snímke kandidát na post ústavného sudcu SR Peter Melicher

Na túto tému uviedol, že nikto nie je neomylný a priznať si spätne chybu nie je ani v jeho prípade ničím výnimočným. Sudca zdôraznil, že na jeho kariéru nemal Harabin žiaden vplyv. Ústavnoprávny výbor ešte vypočuje troch kandidátov, menoslov dnes uzavrie štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner.
“Pozrite sa, nikto z nás nie je neomylný. Priznať si chybu je úplne normálne. Uznávam s odstupom času, že možno som to nemal urobiť. V tom momente som vychádzal z toho, že každý sudca Najvyššieho súdu SR má právo kandidovať. Myslím si, že kandidátov by malo byť vždy viac. Keď sa na to pozriem spätne, asi to bola chyba,” uviedol Melicher. Poslanec výboru Alojz Baránik (SaS) v reakcii na túto odpoveď vyslovil podozrenie, či Melicher nespravil kariéru v justícii práve s pomocou Štefana Harabina. “Pokiaľ ide o to, ja som neurobil kariéru za pána Harabina. Do súdnictva som prišiel za pána ministra Lipšica,” doplnil.
Na tému registrovaných partnerstiev osôb rovnakého pohlavia Melicher uviedol, že sudca by mal byť zdržanlivý a striktne postupovať podľa zákona, pričom táto problematika v našom právnom poriadku nie je definovaná. Po Melicherovi príde pred Ústavnoprávny výbor jeho kolegyňa Soňa Mesiarkinová.
 
Príspevok Výbor NR SR vypočul sudcu najvyššieho súdu Petra Melichera zobrazený najskôr Hlavné správy.