Parkland 15. februára 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-John McCall/South Florida Sun-Sentinel via AP)

Najmenej 17 mŕtvych a 16 zranených si vyžiadala streľba, ku ktorej došlo v stredu popoludní na strednej škole v meste Parkland na juhu amerického štátu Florida. TASR prináša v tejto súvislosti výberovú chronológiu prípadov masovej streľby v USA za posledných 20 rokov:
Na snímke študentky strednej školy Marjory Stonemanovej Douglasovej plačú po stredajšej streľbe v meste Parkland na juhu amerického štátu Florida, ktorá si vyžiadala najmenej 17 mŕtvych v stredu 14. februára 2018

5. novembra 2017: Najmenej 26 životov si vyžiada útok v kostole v Sutherland Springs v americkom štáte Texas, do ktorého počas bohoslužieb vstúpil muž ozbrojený strelnou zbraňou a spustil paľbu.
1. októbra 2017 – Stephen Paddock spustil v Las Vegas streľbu z výškovej budovy na účastníkov neďalekého koncertu country hudby. Pri najkrvavejšej streleckej masakre v novodobých dejinách USA zabil 58 a zranil viac než 540 ľudí pred tým, ako spáchal samovraždu.
12. júna 2016 – Omar Mateen, ktorý v nočnom gay klube Pulse v meste Orlando na Floride zabil 49 ľudí a ďalších 53 zranil. Útočník sa narodil v New Yorku, jeho rodičia však pochádzali z Afganistanu. Ozbrojenec bol podľa svojej bývalej manželky “duševne labilný”. Útočníka zastrelili špeciálne jednotky.
2. decembra 2015 – Pri streľbe v zariadení sociálnych služieb pre ľudí s vývojovými poruchami v kalifornskom meste San Bernardino zahynulo 14 osôb a 22 utrpelo zranenia. Útok spáchal americký manželský pár pakistanského pôvodu Rizwan Farook a Tashfeen Maliková. Oboch atentátnikov polícia zastrelila.
17. júna 2015 – Deväť ľudí prišlo o život pri streľbe v meste Charleston v štáte Južná Karolína, kde belošský rasistický útočník spustil paľbu v afroamerickom kostole metodistickej episkopálnej cirkvi. V kostole sa v čase útoku konalo modlitebné zhromaždenie. Útok spáchal vtedy 22-ročný Dylan Roof, ktorého odsúdili na trest smrti.
14. decembra 2012 – Masakra na základnej škole Sandy Hook v meste Newtown v štáte Connecticut, ktorú má na svedomí 20-ročný Adam Lanza, si vyžiadala 27 obetí na životoch. Medzi obeťami bolo 20 detí vo veku šesť až sedem rokov. Lanza pred útokom zastrelil i svoju matku a po čine spáchal samovraždu.
20. júla 2012 – Streľba v kine v Denveri v štáte Colorado počas premiéry filmu o Batmanovi si vyžiadala 12 mŕtvych a 70 zranených. Vtedy 24-ročný James Holmes spustil paľbu na ľudí prítomných v kinosále. Zároveň hodil medzi ľudí dymovnicu alebo granát so slzotvorným plynom. Holmes si odpykáva 12-násobné doživotie.
16. apríla 2007 – Juhokórejský študent (23) v areáli univerzity Virginia Tech v Blacksburgu (štát Virgínia) zabil 32 ľudí, desiatky zranil a napokon sa sám zastrelil. Išlo o najkrvavejší ozbrojený útok na vysokoškolskej pôde v histórii USA.
5. novembra 2009 – Armádny psychológ zabil na vojenskej základni Fort Hood v štáte Texas 13 ľudí a ďalších 42 zranil. Páchateľom bol moslim narodený v USA. V auguste 2013 bol odsúdený na trest smrti.
20. apríla 1999 – Dvaja študenti strednej školy Columbine High School v Littletone v štáte Colorado zastrelili 12 študentov a jedného učiteľa a zranili vyše 20 ľudí. Páchatelia napokon spáchali samovraždu.