Paríž 5. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ludovic Marin)

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyvolal u verejnosti pobúrenie za stredajší výrok, keď odporučil zamestnancom firmy zápasiacej s ťažkosťami, aby si namiesto protestovania radšej hľadali prácu.
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron

Počas návštevy vynoveného učilišťa v obci Égletons v strednom Francúzsku Macron v rozhovore, ktorý však zachytila kamera, povedal, že “niektorí ľudia by si namiesto robenia bordelu mali radšej hľadať prácu”.
Macron (39) tým poukazoval na pracovníkov, ktorí sa obávajú zatvorenia neďalekej továrne na výrobu autodielov a ktorí počas jeho návštevy zorganizovali demonštráciu. Chceli sa s prezidentom aj stretnúť, ale narazili na policajný kordón a dostali sa do potýčok s políciou. A, čo je na Macrona nezvyčajné, reagoval na nich hrubým výrazom.
Mnohí politici z ľavého aj pravého spektra politiky vyjadrili dnes hnev nad Macronovým výrokom, ktorý pokladajú za neúctivý voči nezamestnaným. Macronova popularita prudko klesla, keď jeho vláda začala zavádzať reformu pracovného trhu. Čoraz viac ho kritizujú ako “prezidenta boháčov”.
Hovorca francúzskej vlády Christophe Castaner dnes neskôr vystúpil na obranu prezidenta, ktorý si starostlivo stráži imidž. Dodal tiež, že Macron použil výraz v súkromnom rozhovore so šéfom regiónu Akvitánsko.
“Podľa môjho názoru človek môže byť kultivovaný a zároveň rozprávať tak, ako Francúzi rozprávajú,” povedal Castaner pre rozhlasovú stanicu Radio Classique. “Podľa mňa človek môže mať v politike aj cieľ… zanechať politické táraniny a nazývať veci pravými menami,” dodal hovorca vlády.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.