Moskva 21. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojnovič)

Ako prejav podpory Rusko daruje Srbsku šesť stíhačiek typu MiG-29. Oznámil to dnes srbský premiér Aleksandar Vučič po rokovaniach s ruským ministrom obrany Sergejom Šojgu v Moskve.

Na snímke srbský premiér Aleksandar VučičNa snímke srbský premiér Aleksandar Vučič

Vučič poznamenal, že tri etapy modernizácie týchto strojov vyjdú Srbsko na 180-230 miliónov eur. Okrem toho Rusko daruje Srbsku 30 tankov T72S a 30 prieskumných obrnených vozidiel BRDM-2. Témou diskusie bolo aj poskytnutie protilietadlových systémov BUK M2 a Tunguska v roku 2018, konštatoval Vučič.

Šesť migov podľa neho dorazí do Srbska v priebehu troch mesiacov. “Okrem iného to znamená, že máme výhodu nad tými, ktorí by v budúcnosti premýšľali o ohrozovaní Srbska. Nikomu sa nevyhrážame, chceme len chrániť svoje hranice, svoj vzdušný priestor a svoju krajinu,” zdôraznil srbský premiér, ktorého citovala agentúra Tanjug.

Podľa denníka Kommersant Moskva dúfa, že za výhodné poskytnutie migov Belehrad udelí diplomatický status ruskému personálu v humanitárnom centre v juhosrbskom meste Niš. Vučič ale avizoval, že sa nechystá oznámiť toto rozhodnutie v Moskve.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.