Belehrad 30. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Yuri Kochetkov)
 
Srbský prezident Aleksandar Vučič sa 2. októbra v Moskve stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a bude s ním diskutovať o najnovšom vývoji vzťahov Srbska s Kosovom. Informovala o tom agentúra TASS, podľa ktorej chce Vučič požiadať Putina o jeho podporu.

Na snímke Aleksandar Vučič a Vladimir Putin

Vučič v sobotu na stretnutí s novinármi uviedol, že Srbsko na najnovší vývoj v Kosove upozornilo veľvyslancov Ruska, USA a ďalších krajín. Uviedol, že 2. októbra sa osobne stretne s Putinom.
Spresnil, že budú “hovoriť o všetkých otázkach dôležitých pre Srbsko” a “o všetkom, čo sa deje.” “Budeme ho prosiť o podporu na všetkých medzinárodných fórach, budeme prosiť o jeho radu. O tom niet nijakých pochybností,” vysvetlil Vučič.
Na otázku novinárov, či bude – podobne ako svojho času sýrsky prezident Bašár Asad – žiadať Rusko a vojenskú pomoc, Vučič odpovedal, že urobí všetko pre to, aby v regióne zachoval mier.
“Chcel by som, aby Srbsko – pri všetkej našej úcte a láske k Sýrii a jej národu – bolo pokojnou krajinou, krajinou s úspešnou ekonomikou, krajinou budúcnosti a ja urobím všetko (pre to), aby v nej bol mier”.
Ide o reakciu na prítomnosť asi šiestich desiatok príslušníkov kosovského policajného útvaru osobitého určenia na severe Kosova, kde zabezpečovali krátku návštevu kosovského prezidenta Hashima Thaciho na hrádzi jazera Gazivode.
Vučič kvôli tomu v sobotu uviedol armádu do stavu najvyššej bojovej pohotovosti. Minister vnútra Nebojša Stefanovič učinil to isté v prípade srbskej polície.
Vučič o spomínanom incidente informoval aj generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga, dodala agentúra TASS.
 
Príspevok Vučič chce Putina žiadať o podporu, nie o vojenskú pomoc zobrazený najskôr Hlavné správy.