Bratislava 24. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Alexandra Moštková)

Ambulantní lekári sa zatiaľ so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) nedohodli na zmluvných podmienkach od októbra tohto roka. Rokovania budú pokračovať, potvrdila VšZP a lekárske združenie Zdravita, ktoré zastrešuje približne 2000 ambulancií.
Ilustračné foto

“Požiadavkami Zdravity sa zodpovedne zaoberáme, na ich naplnenie v takom rozsahu, ako ich zadefinoval súkromný ambulantný sektor, však VšZP nemá v súčasnosti dostatok financií,” povedala hovorkyňa najväčšej zdravotnej poisťovne Viktória Vasilenková.
“Zhodli sme sa na potrebe dofinancovania zdravotnej starostlivosti,” povedal generálny riaditeľ Zdravity Marián Šóth. Navýšenie zdrojov do systému zdravotníctva potrebuje podľa neho stabilnú vyššiu sadzbu za poistencov štátu. “Lebo optimizmus nám neprinesie zvýšená sadzba za poistencov štátu na dva mesiace v roku, ako to štát plánuje urobiť teraz,” povedal Šóth s tým, že peniaze v zdravotníctve chýbajú každý rok.
VšZP i Zdravita tvrdia, že sú za vyššiu kvalitu manažmentu pacienta. Za systémové opatrenie považujú rozšírenie kompetencií všeobecných lekárov tak, aby sa špecialisti mohli venovať pacientom s náročnejšími diagnózami.
“Všeobecní lekári by tak mohli komplexne manažovať pacientov s nekomplikovaným chronickým ochorením. Rozšírenie ich kompetencií zároveň predpokladá skrátenie čakacích lehôt u špecialistov. Navrhované opatrenia však vyžadujú navýšenie financií pre poisťovne z verejných zdrojov,” dodala Vasilenková.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.