Bratislava 27. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Marko Erd)
 
Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa preplatí poistencom, ktorí pôjdu ako samoplatcovia do kúpeľov z dôvodu prevencie obezity a bolestí chrbta, tretinu nákladov. Nový benefit v podobe desaťdňových liečebno-preventívnych programov zameraných na nefarmakologickú liečbu zavádza v spolupráci s vybranými kúpeľmi od 1. júla.

Na snímke generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslav Kočan

„Prevenciu považujeme za kľúčovú v zlepšovaní kvality života našich poistencov,” povedal šéf VšZP Miroslav Kočan. Príspevok vo výške jednej tretiny nákladov na liečebno-preventívne programy nepodlieha predbežnému schvaľovaniu zo strany poisťovne. Poistenec VšZP – samoplatca môže o príspevok požiadať do troch mesiacov od absolvovania programu, žiadať môže raz za rok. Ďalšiu zľavu vo výške 12 percent z nákladov na stravu a ubytovanie získa v rámci spolupráce VšZP s Asociáciou slovenských kúpeľov.
„Prevencia a nefarmakologická liečba zameraná na redukciu rizikových faktorov chronických ochorení je jedným z významných nástrojov efektívneho využívania prostriedkov verejného zdravotného poistenia. Jedno euro investované do prevencie šetrí štyri eurá vynaložené na liečbu chronických ochorení,” zhrnula riaditeľka odboru zdravotného a revízneho VšZP Beata Havelková.
Na Slovensku trpia nadváhou alebo obezitou dve tretiny dospelej populácie. Chorobami pohybového ústrojenstva trpelo vlani 42,10 percenta všetkých poistencov VšZP, ktorí sa liečili v kúpeľoch.
TASR informácie poskytla hovorkyňa VšZP Viktória Vasilenková.
 
Príspevok VšZP preplatí časť kúpeľnej liečby na prevenciu obezity a bolestí chrbta zobrazený najskôr Hlavné správy.