Bratislava 22. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) by od budúceho roka chcela v nemocniciach znížiť ceny bodu aj zmluvné objemy na CT a MR vyšetrenie. Ide o opatrenie, ktoré je súčasťou jej ozdravného plánu. Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) sa to nepáči.

Ilustračné fotoIlustračné foto

“Svojim členom sme preto odporučili, aby nepodpísali takto formulované dodatky k zmluvám od nového roka,” uvádza asociácia v stanovisku. Platnosť súčasných cenových podmienok sa končí koncom tohto roka.

“Rokovania ešte budú pokračovať v priebehu januára,” povedala pre TASR hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Zdravotná starostlivosť pre poistencov VšZP bude podľa nej plne zabezpečená aj po prvom januári. “Zmluvy máme s nemocnicami združených v ANS uzatvorené do konca júna 2017, teraz riešime cenu a podmienky úhrady zdravotnej starostlivosti a jej rozsah, ktorých platnosť o chvíľu končí,” vysvetlila Balážová. Počas dohodovacieho konania medzi VšZP a ANS platia ceny naposledy dohodnuté zmluvnými stranami.

VšZP nemocniciam navrhla znížiť ceny bodu CT vyšetrení o 25 percent a zmluvný rozsah o 20 percent. Pri MR vyšetreniach chce znížiť cenu bodu a zmluvný rozsah v závislosti od zariadenia pracoviska do konkrétneho klastra. “Ďalším opatrením, ktoré sa v budúcom roku premietne do nákupu ústavnej zdravotnej starostlivosti je zníženie cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu,” povedala Balážová. Tento rok sa už výška pripočítateľnej položky upravovala, VšZP to v novom roku plánuje aktualizovať.

So súkromnou zdravotnou poisťovňou Dôvera sa ANS dohodla pri nastavení cien a objemov zobrazovacích a laboratórnych vyšetrení. “Zdravotná poisťovňa nám tu síce ponúkla zníženie cien a zmluvných objemov, no chce to vykompenzovať cez lôžkovú zdravotnú starostlivosť,” uvádza ANS. “Zástupcom nemocníc sme v súvislosti so zavádzaním nového úhradového mechanizmu DRG ponúkli zvýšenie úhrad za zdravotnú starostlivosť o dve percentá v závislosti od medicínskej náročnosti,” vysvetlil princíp kompenzácie Matej Štepianský, PR špecialista Dôvery.

K dohode o úprave zmluvných podmienok od nového roka došlo podľa ANS s Dôverou čiastočne. “V rokovaní budeme pokračovať,” napísala ANS. Asociácia požiadala Dôveru o predĺženie aktuálne platných cenových podmienok po dobu prebiehajúceho rokovania, minimálne však o jeden mesiac. “K dohode ohľadom tohto bodu rokovania zatiaľ nedošlo,” dodal Štepianský.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.