Bratislava 15. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smeru-SD) uložila Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) a Národnému centru zdravotníckych informácií (NCZI) povinnosť informovať ministerstvo o svojich zámeroch. Vyplýva to z dvoch príkazov šéfky rezortu zverejnených na webe

Na snímke ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská

Ministerstvo chce týmto krokom dosiahnuť, aby sa v budúcnosti v dostatočnom predstihu dokázali odstrániť možné nedostatky v procesoch. “Ako v minulosti Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR avizovalo, aj v tomto prípade ide o súčasť jedného z ďalších opatrení v rámci výkonu zriaďovateľských, zakladateľských a akcionárskych práv riadenia podriadených organizácií ako jedného z nástrojov na účel získania relevantných informácií o zámeroch štatutárnych orgánov týchto subjektov s cieľom eliminovať včas prípadné nedostatky v procesoch a prijať opatrenia na ich odstránenie,” uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
Po novom tak bude musieť štátna zdravotná poisťovňa informovať MZ SR predtým, než bude chcieť vykonať právne úkony alebo uhradiť v mene Slovenskej republiky viac ako 50.000 eur ročne. V prípade NCZI pôjde pri rovnakých podmienkach o sumu 2000 eur. Pravidelne vždy v pondelok bude musieť VšZP a NCZI predložiť ministerke a generálnemu tajomníkovi služobného úradu ministerstva súhrnnú informáciu o plánovaných úkonoch v písomnej alebo elektronickej podobe.
Príkaz ministerky pre VšZP nadobudol účinnosť 1. októbra a pre NCZI 10. októbra.
 
Príspevok VšZP a NCZI budú musieť po novom viac informovať Ministerstvo zdravotníctva SR o svojich plánoch zobrazený najskôr Hlavné správy.