Londýn 2. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)

Britská polícia v piatok uviedla, že sa domnieva, že všetkých 39 tiel, ktoré sa našli minulý týždeň v návese kamióna v anglickom grófstve Essex, patria vietnamským občanom. Ako napísala agentúra AP, vyšetrovatelia pôvodne tvrdili, že obete objavené neďaleko mesta Purfleet sú Číňania

Na snímke policajní forenzní vyšetrovatelia skúmajú nákladné auto, v ktorom našli 39 mŕtvych osôb v priemyselnom parku v Essexe

„V tejto chvíli sa domnievame, že obete sú vietnamskí občania a sme v kontakte s vietnamskou vládou,“ uviedol zástupca polície z Essexu Tim Smith. Dodal, že polícia si myslí, že sa jej podarilo nájsť príbuzných niektorých obetí.

Telá 31 mužov a ôsmich žien objavili minulú stredu vo vychladenom kontajnerovom návese kamióna v priemyselnom parku Waterglade v meste Grays v grófstve Essex, neďaleko Londýna.

Vodiča kamióna, 25-ročného Mauricea Robinsona zo Severného Írska, obvinili v súvislosti s kauzou zo zabitia v 39 prípadoch, zo sprisahania s cieľom obchodovania s ľuďmi, zo sprisahania s cieľom napomáhať nelegálnej migrácii a z prania špinavých peňazí. Na Robinsona zároveň uvalili väzbu do 25. novembra, keď je v pláne pojednávanie na londýnskom trestnom súde Old Bailey.

Miestna polícia najprv vyhlásila, že všetky obete boli čínski občania. Neskôr však britské médiá priniesli informáciu, že prinajmenšom tri obete — dve ženy a jeden muž — by mohli pochádzať z Vietnamu. U mnohých obetí sa nenašli doklady totožnosti, čo sťažuje ich identifikáciu.

Polícia v súvislosti s vyšetrovaním pátra po dvoch bratoch zo Severného Írska. Polícia v piatok oznámila, že Ronan (40) a Christopher Hughesovci (34) sú pre vyšetrovanie kľúčovými postavami a vyzvala ich, aby sa prihlásili. Oboch mužov hľadajú v súvislosti s podozrením so zabitia a obchodovania s ľuďmi.

Britská televízna stanica Sky News krátko po tomto oznámení informovala, že v súvislosti s prípadom zadržali v Dubline 23-ročného muža Eamona Harrisona, na ktorého bol vydaný európsky zatykač a ktorého v piatok predviedli pred tamojší súd. Dve osoby zadržali medzičasom v súvislosti s touto kauzou aj vo Vietname, bližšie podrobnosti však známe nie sú.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj