Všetky predajne sa na Štedrý deň napoludnie zatvoria

Bratislava 23. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Posledné predvianočné nákupy darčekov či potravín na prípravu večere musia ľudia stihnúť najneskôr predpoludním 24. decembra

Už tradične totiž platí úprava v Zákonníku práce, podľa ktorej nemôžu zamestnanci v obchodoch pracovať na Štedrý deň po 12.00 h.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Pracovníci v predajniach tak musia dovtedy ukončiť všetku svoju prácu, poupratovať či uzatvoriť pokladnice. To znamená, že obchody sa na Slovensku v tento deň zatvoria ešte pred 12.00 h, teda napríklad o 11.30 h či o 11.00 h.

Následne v nedeľu 25. decembra budú všetky obchody zatvorené počas celého dňa a rovnako aj v nedeľu 1. januára 2017. Výnimka platí len pre lekárne a benzínové pumpy, predajne na letiskách či rôzne obchody so suvenírmi.

Uvedené opatrenie funguje na Slovensku už od roku 2009. Podľa predsedu Odborového zväzu pracovníkov obchodu a cestovného ruchu Jozefa Zadňana ho vítajú najmä matky s deťmi, ktoré v predajniach pracujú. Takmer 80 % zamestnancov v obchodoch totiž tvoria ženy. S dodržiavaním tohto opatrenia podľa Zadňana nie je problém, obchody ho rešpektujú.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.