Bratislava 22. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Poslankyňa strany Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová zorganizovala vo štvrtok pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov v NR SR okrúhly stôl, kam prizvala zástupcov ochranárov, lesníkov, ale aj súkromných vlastníkov lesov

Na snímke opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS)

“Už bolo dosť prekárania “My sme les” či “Les sme my”. Všetci sme les a máme spoločný záujem na tom, aby sa naše lesy nedevastovali, práve naopak. Signál, že si dokážeme spoločne sadnúť a hľadať spoločné prieniky, je mimoriadne dôležitý,” zhodnotila Anna Zemanová dôvody, pre ktoré okrúhly stôl zvolala a doplnila: “Zhodli sme sa, že potrebujeme spoločenskú dohodu, ako k lesom pristupovať. Chýbajú nám jasné pravidlá hry, čo považujem za zlyhanie rezortov pôdohospodárstva a životného prostredia.”
Za jedno z riešení, ako skĺbiť hospodárenie a ochranu lesov, považuje poslankyňa Zemanová vytvorenie tzv. nárazníkových zón alebo prechodných pásiem medzi hospodárskymi lesmi a bezzásahovými zónami.
Radoslav Pavelka, poslanec SaS a člen Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, ktorý sa tiež zúčastnil na okrúhlom stole, dodal, že pri tejto debate sú kľúčoví aj súkromní vlastníci lesov. “Potrebujeme nastaviť systém kompenzácií za to, že lesy na ich pozemkoch budú poskytovať úžitok spoločnosti,” poznamenal Pavelka.
Na okrúhlom stole sa zúčastnili napríklad zástupca iniciatívy My sme les Karol Kaliský, Ján Slivinský so Slovenskej lesníckej komory či predseda Únie regionálnych združení vlastníkov neštátnych lesov Milan Ovseník.
 
Príspevok „Všetci sme les,“ hovorí SaS a volá po spoločnom dialógu medzi lesníkmi a ochranármi zobrazený najskôr Hlavné správy.