Viedeň 30. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Post najvyššieho predstaviteľa Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) bude od soboty neobsadený v dôsledku neschopnosti členských krajín dospieť ku konsenzu v tejto otázke.
Doterajší generálny tajomník, taliansky diplomat Lamberto Zannier, ktorý odchádza po šiestich rokoch vo funkcii, dnes túto situáciu označil za prejav hlbokých rozporov v rámci organizácie.
Na snímke generálny tajomník OBSE Lamberto Zannier

Celkove 57 členov OBSE, medzi ktorými sú aj Rusko a Spojené štáty, sa nedokázalo zhodnúť ani v prípade nového šéfa Úradu pre demokratické inštitúcie a ľudské práva (ODIHR), vysokého komisára pre menšiny či zástupcu pre slobodu médií. Diplomatické zdroje dnes pre agentúru DPA uviedli, že jednou, hoci nie jedinou prekážkou boli nezhody medzi Ruskom a ostatnými členskými krajinami.
Za najpravdepodobnejšieho kandidáta na generálneho tajomníka OBSE je označovaný Thomas Greminger, bývalý stály zástupca Švajčiarska pri tejto organizácii.
Generálny tajomník OBSE zohráva oveľa menej výraznú úlohu ako ministri zahraničných vecí, ktorí sa každý rok striedajú vo funkcii úradujúceho predsedu. Zannier napriek tomu varoval pred ďalším odsúvaním rozhodnutia o svojom nástupcovi. “Určite by to bol politický signál, že je vedenie organizácie oslabené… a signál rozkolu v organizácii,” uviedol pre agentúru APA.
Členovia OBSE, ktorá je v súčasnosti najväčšou regionálnou bezpečnostnou organizáciou sveta, prijímajú rozhodnutia konsenzom. Najbližšou príležitosťou na vyriešenie personálnych otázok bude stretnutie ministrov zahraničných vecí, plánované 11. júla v rakúskom Mauerbachu.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.