Vrbnica 19. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)

Vyšetrovateľ policajnej inšpekcie vzniesol obvinenie z prečinu marenia úlohy verejným činiteľom voči policajtovi, ktorý velil zásahu v obci Vrbnica v Michalovskom okrese v apríli 2015

“Trestné stíhanie vo veci zneužitia právomoci verejného činiteľa bolo prerušené, pretože na základe dôkaznej situácie nebolo možné vzniesť obvinenia voči konkrétnym policajtom,” TASR o tom informovala Silvia Keratová z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra. Proti tomuto rozhodnutiu podala advokátka poškodených sťažnosť. Vyšetrovanie naďalej pokračuje.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Košickí krajskí policajti uskutočnili vtedy celokrajskú pátraciu akciu 100, na ktorej sa zúčastnilo 139 policajtov. Jednou z obcí, kam prišli, bola aj Vrbnica, kde však podľa starostu Jaroslava Tokára počas zásahu zbili do 20 Rómov a asi 15 ich bolo neskôr aj ošetrených. Krajský policajný riaditeľ Juraj Leško vtedy vylúčil akýkoľvek brutálny zásah policajtov.

Ako dnes informovala mimovládna organizácia Poradňa pre občianske a ľudské práva, ktorá v trestnom konaní sprostredkovala právne zastupovanie pre štyri poškodené osoby, počas vyšetrovania boli okrem iného vypočutí poškodení Rómovia, ako aj podozriví príslušníci polície.

“Poškodení potvrdili, že počas zásahu ich policajti bezdôvodne bili rukami a obuškami. Príslušníci polície vypovedali, že cieľom zásahu vo Vrbnici bolo pátranie po hľadanej osobe z vedľajšej obce,” informovala organizácia. Podľa jej slov všetci zhodne vypovedali, že voči Rómom, nepoužili žiadne fyzické násilie, lebo na to nebol dôvod. “Znalec z odboru zdravotníctva však potvrdil, že Rómovia po policajnom zásahu mali zranenia, ktoré boli najpravdepodobnejšie spôsobené obuškami a ktoré si nemohli spôsobiť sami,” dodala.

K zásahu polície sa vtedy vyjadrila aj verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, podľa ktorej nebol nevyhnutný. Polícia pri ňom podľa jej slov použila neprimeranú silu a porušila základné ľudské práva 15 osôb.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.