Berlín 07. decembra 2016 (HSP/DWN/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Kancelárka Merkelová podľa DPA po vražde študentky vo Freiburgu varuje pred odsudzovaním všetkých utečencov. Vražda bola “tragická udalosť”

Nemecká kancelárka Angela MerkelováNemecká kancelárka Angela Merkelová

Angela Merkelová podľa nemeckej tlačovej agentúry DPA varovala v súvislosti s vraždou študentky vo Freiburgu afgánskym migrantom pred odsudzovaním všetkých utečencov. Merkelová povedala: “Ak sa totiž ukáže, že to bol afganský utečenec, potom je veľmi dôležité, aby sme sa prípadu venovali rovnako, ako keby to bol akýkoľvek iný vrah,” povedala Merkelová v pondelok večer v rozhovore s ARD. “Nemôžeme za to odsúdiť celú skupinu.”

Prípad zostáva “tragickou udalosťou, ktorá musí byť vyjasnená a o ktorej treba hovoriť otvorene,” dodala kancelárka v rozhovore, ktorý bol vysielaný o 20:00. Na sťažnosti z radu obyvateľov, že jej utečenecká politika je za túto tragédiu čiastočne zodpovedná, Merkelová uviedla: “Hovorím hneď, že táto vražda je hrozná a moje myšlienky sú s rodičmi.”

Vicekancelár Sigmar Gabriel (SPD) povedal pre noviny Bild: “Tieto ohavné vraždy už existovali pred prvou vlnou utečencov z Afganistanu alebo Sýrie. Po takýchto násilných trestných činoch – bez ohľadu na to, kto sa ich dopustí – nesmieme pripustiť žiadne prejavy nenávisti.”

Šéf AFD Jörg Meuthen povedal: “Sme šokovaní touto udalosťou a zároveň dávame do pozornosti, že naše varovanie o nekontrolovanom vstupe státisícov mladých mužov z patriarchálnych islamských kultúr je na mieste.” Šéf nemeckej policajnej únie (DPolG), Rainer Wendt povedal”: “Táto a mnohé ďalšie obete by neexistovali, keby naša krajina bola pripravená na nebezpečenstvá, ktoré sú vždy spojené s masívnou imigráciou.”

ARD “Tagesschau” ako nemecké najsledovanejšie spravodajstvo sa bránilo voči kritike rozhodnutia, že o tejto udalosti nebude informovať vôbec.

Sociálne médiá ostro kritizujú rozhodnutie “Tagesschau”, nehlásiť v sobotňajších správach o vražde. To podnietilo ďalšie vlny kritiky. Vysielanie len “veľmi zriedkavo hlási o jednotlivých kriminálnych prípadoch,” píše šéfredaktora ARD Kai Gniffkeová v blogu. Pôvod údajného páchateľa nemá nič spoločné s týmto rozhodnutím. O udalosti Gniffkeová v pondelok večer uviedla, že prípad nezapadol do portfólia spravodajstva.

Študentka Maria L. šla v noci na bicykli domov z vysokej školy party, keď padla za obeť násilného trestného činu. Príčinou smrti bolo utopenie. Polícia oznámila, že nemá žiadne ďalšie pochybnosti o páchateľovi. Na mieste činu sa našiel 18,5 cm dlhý odfarbený čierny vlas páchateľa.