Moskva 28. novembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)

Vražda posledného ruského cára Mikuláša II. a členov jeho rodiny mohla mať rituálny charakter, tvrdí biskup Tichon, tajomník Patriarchálneho výboru pre kontrolu výsledkov expertíz pravdepodobných cárskych pozostatkov.

Ilustračné foto

Jeho konštatovanie zaznelo v pondelok v Moskve na konferencii s názvom “Prípad vraždy cárskej rodiny: Nové odborné štúdie a materiály. Diskusia”.
“Najvážnejší postoj máme k verzii o rituálnej vražde. Okrem toho významná časť cirkevnej komisie nepochybuje o tom, že sa to tak stalo,” uviedol biskup Tichon s tým, táto verzia však potrebuje pevné dôkazy.
“To, že cára, hoci už po jeho abdikácii, zabili takýmto spôsobom, to, že vrahovia si svoje obete rozdelili, čo dosvedčil (Jakov) Jurovskij (jeden z účastníkov popravy), a že mnohí chceli byť cárovrahmi, naznačuje, že pre mnohých to bol špeciálny rituál,” poznamenal Tichon, ktorého citovala agentúra TASS.
Boľševici zastrelili Mikuláša II., jeho manželku Alexandru, ich syna Alexeja Nikolajeviča a štyri dcéry – Oľgu, Taťjanu, Mariju a Anastasiju – v noci zo 16. na 17 júla 1918 v Jekaterinburgu v suteréne domu. Telá potom spálili. Pozostatky cárskej rodiny boli objavené v roku 1991.
Ruská pravoslávna cirkev predložila vyšetrovateľom množstvo otázok, ale nedostala na ne odpovede. Preto autenticitu pozostatkov nájdených v Jekaterinburgu spochybňuje, dodal TASS.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.