Zadržaný muž je bývalý Veronikin priateľ, Grék žijúci v Nemecku Michail Chatzitheodoridis (31). Spolu mali syna Miška (7), žili spolu istý čas.

No Michail sa zrazu vysťahoval do Nemecka. Aj ona tam s ním žila, no o niekoľko mesiacov sa vrátila. Našla si prácu a tak ju Michail prehovoril, aby mu na rok dala syna, že on mu tam nájde aj škôlku, ktorá v okolí Vtáčkoviec chýba.

Vlani koncom leta jej mal priviezť chlapčeka späť. No namiesto toho ju prišiel zabiť. V noci ju vylákal z domu jej rodičov, ona vybehla iba v nočnej košeli a ponožkách. Zrejme si myslela, že jej nesie syna. O dva dni ju našli v lese za domom s rozťatou hlavou.

Po pol roku zadržali Michaila nemeckí i slovenskí policajti, obvinili ho z vraždy a v súčasnosti je vo vydávacej väzbe v Nemecku. Súd bude rozhodovať o jeho vydaní na Slovensko. No už o tri týždne sa bude konať pojednávanie o zverení chlapčeka starým rodičom.

“Sme zo všetkého vyčerpaní, lebo náš vnuk býva u vrahovej ženy a jej pod jej vplyvom,” vravia Dušan (56) a Viera (57) Mitaľovci.

S Miškom, na ktorého dohliadajú orgány nemeckej sociálnej kurately, im nedovolia rozprávať sa. “Lebo jej vraj vystresovaný, utiahnutý a iba sedí v kúte,” dodávajú so slzami v očiach.

Povolili im poslať mu list, priložili k nemu fotografie, aby sa mu vynorili spomienky na život vo Vtáčkovciach. Trápi ich, čo sa deje s dieťaťom, ktoré od narodenia rástlo u nich.

“Akú mu ona dá lásku, keď má dve vlastné a náš Miško je pre ňu cudzí,” spytuje sa nešťastná babka.

Hnevá ju aj to, že dieťa vodia k vrahovi jeho matky do basy. “Vodil našu dcéru za nos a klamal jej. Balamutil ju s tým, že chce s ňou žiť, že sa presťahuje do Košíc a otvorí si tu reštauráciu. Pritom v tom čase už bol dva roky ženatý s tou Nemkou a mal s ňou dcéru,” dodáva.

Starkí umierajú strachom z toho, že im súd chlapčeka nepriklepne: “Prišli sme o dcéru, náš život už nikdy nebude ako predtým, s tým sa nedá vyrovnať. Ale Miško by nám ju aspoň sčasti nahradil. A my máme bojovať so ženou vraha a vrahom, ktorý nám zabil naše dieťa? To je niečo hrozné.”

V dosiahnutí spravodlivosti chcú ísť až na hranu: “Keď bude treba, predáme aj dom!” Peniaze na cestu do Nemecka nemajú. “Vraj by bolo dobré ísť tam aspoň dva dni pred súdom, aby sme mohli byť pár hodín s vnukom. Už som uvažoval, že založíme dom a vezmeme si pôžičku. Ale príbuzní nás od toho odhovárajú,” vysvetľuje Dušan.

Naše orgány sociálnej kurately sú Mitaľovcom nápomocné a všemožne sa ho snažia dostať k starým rodičom. 

“Pomáhame im s návrhom, aby sa s vnukom mohli kontaktovať cez Skype aj navštevovať ho. Urobíme všetko preto, aby sa dostal ku svojej biologickej rodine,” uviedla Andrea Cisárová z Centra medzinárodnoprávnej ochrany detí.

Problémom však môže byť Miškova sestrička Stelka, ktorú má jeho otec s nemeckou partnerkou. Súd môže zohľadniť to, aby súrodenci neboli rozdelení.