Výrok: Beda národu, ktorému mysliteľov nahradili herci! nestráca aktuálnosť. Prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, ktorá otriasla Slovenskom, sa posunul do záverečného štádia. Prvá časť rovnice o dvoch neznámych je vyriešená. Poznáme už vraždiaceho strelca, jeho pomocníkov a sprostredkovateľku obvinenú zo zvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy formou účastníctva. Zostáva dosadiť do rovnice objednávateľa vraždy. Napriek všetkej nahromadenej zlobe posledných mesiacov, mediálnej hystérii, obrovskému tlaku na vládu, na orgány činné v trestnom konaní a spochybňovaniu ich práce od prezidenta Kisku i opozície, prejavili veľkú odolnosť všetci aktéri zložitého prípadu: polícia, vyšetrovatelia a prokuratúra. Dokázali to, o čom mnohí analytici a novinári pochybovali ‒ vyriešili základnú premisu zločinu ‒ našli veľmi silné usvedčujúce dôkazy proti páchateľom, ktorí už sedia vo väzení.

DIKTATÚRA ULICE

Zdalo by sa, že tieto pozitívne správy zoberú vietor z plachiet naverbovanému dorastu aj ľuďom neschopným prepnúť mozog na modus zdravého úsudku pod vplyvom pouličných krikľúňov z radov hereckej branže. Ale nie, diktatúra ulice nepoľaví. Pokusy pochybných rebelov o zmenu vlády budú pokračovať, veď majú za sebou opozíciu, väčšinu médií a najmä veľkého iniciátora protestov so sídlom v prezidentskom paláci. Keď hovoríme o hercoch, nie je nijaký objav, že sa vždy pridávajú k tým, čo stoja na tribúnach. Voľakedy i dnes. V roku 1979 vyšla v časopise Roháč Feldekova satirická báseň Herci, z ktorej jeden verš sa stal sloganom bezmála štyroch desaťročí. Ten verš by mohol prejsť do učebníc VŠMU, do kapitoly o nesprávne uchopených hereckých etudách: „Beda národu, ktorému mysliteľov nahradili herci.“

Skvelý herec a recitátor Viliam Záborský sa vtedy zbytočne sťažoval na Feldeka u ministra kultúry Miroslava Válka, lebo ostrie jeho satirických veršov bolo zacielené na zlých hercov, amatérov v myslení i politike, nebolo zacielené na neho a jeho legendárnych kolegov. Pravda, dnes o takých hercoch zo zlatej éry slovenského divadla môžeme iba snívať, dnes máme, česť výnimkám, iba mediálne celebrity a zástup zabávačov.

ŠPINAVÁ HRA

Človek je tvor omylný a napriek daru myslenia má krátku pamäť. Preto je namieste, aby sme si pripomenuli vo svetle terajších udalostí aspoň niektoré vyjadrenia opozičných politikov: „Neveríme v to, že dokážu zabezpečiť nezávislé vyšetrovanie prípadu,“ vyhlásil Matovič a pomenoval „najzákladnejší problém, že polícia a prokuratúra na Slovensku nie sú nezávislé.

„To, čo sa stalo, je dôsledkom atmosféry, ktorú tu vytváral Robert Kaliňák a Robert Fico za asistencie policajného prezidenta Tibora Gašpara,“ povedal šéf OĽaNO a dodal, že oni traja urobili z novinárov „lovnú zver“. Vražda začínajúceho novinára Kuciaka bola vhodnou a podľa poslankyne Nicholsonovej vlastne vítanou príležitosťou uchopiť moc ležiacu na ulici, ako sa o tom snívalo mnohým opozičným politikom. „Nič lepšie sa nám nemohlo stať,“ povedala táto opozičná poslankyňa bez škrupulí. Teda nič lepšie ako vražda. Ako príklad osočovania v tejto špinavej hre stačí uviesť aj také absurdné požiadavky strany SAS, že „do policajných verzií, ktoré preveruje polícia ako možný motív zavraždenia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, treba zahrnúť aj Roberta Fica“.

■ NEPOTOPITEĽ

V situácii, keď je minimálne jasné, kto zavraždil a kto sa podieľal na vražde Kuciaka a jeho priateľky, bola opäť, aj keď oveľa menšia, demonštrácia tzv. iniciatívy Za slušné Slovensko v réžii organizátorov Šeligu a Farskej, okorenená sprievodným slovom niektorých slovenských hercov. „Všetci sme frustrovaní aj nahnevaní a niektorí aj riadne nasratí,“ rečnil absolvent bábkohertectva Marián Mitaš. Isteže, musia byť nahnevaní aj opoziční politici aj samotný prezident, lebo im kalkulácia, že sa nič nevyšetrí, nevyšla a musia sa hľadať nové príležitosti uchopiť moc. Do konca volebného obdobia je ďaleko, niečo sa iste nájde a možno opozícii v tomto pomôže aj Sorosov obhajca Béla Bugár.

Všeličo sa na tému vraždy slovenského novinára povravelo a popísalo doma i v blízkom zahraničí. Napríklad český Respekt zásluhu na identifikovaní páchateľov pripísal americkému satelitu, ktorý v inkriminovanom čase náhodou letel nad Veľkou Mačou a fotografoval Kuciakov dom. Správu prebrali aj slovenské médiá, aj keď to bola neuveriteľná novinárska kačica, ktorú neskôr poprela aj americká ambasáda na Slovensku. Najnovšia informácia však naznačuje, že objednávateľom vraždy nebol nikto blízky Ficovi a jeho ľuďom ale práve naopak – bol blízky tým, ktorí sa snažia na námestiach skutočnú pravdu zahmliť. Pravda však nakoniec vždy vypláva na povrch, lebo je nepotopiteľná.

Ľudovít ŠTEVKO ‒ Karikatúra: Ľubomír KOTRHA –Foto: internet