Vrakunčania už tretí rok organizujú Motovýjazd, kvôli odstráneniu toxickej skládky, ktorá presakuje do spodných vôd. Dokonca si našli vlastného odborníka na odstraňovanie skládok, aby pomohli vyriešiť tento problém.

Zistili ďalších deväť aktívnych skládok v Bratislave a okolí, ktoré ohrozujú obyvateľov podobne ako vo Vrakuni.
Motovýjazd s pokračovaním na jednu z aktívnych skládok má v spolupráci s miestnym úradom Vrakune a odborníkom za úlohu INFORMOVAŤ O RIEŠENIACH.

Rozhovor s odborníkom:

1. Dobrý deň p. Krasnec. Mohli by ste sa predstaviť v rámci Vašej odbornosti?

V oblasti odpadoveho hospodarstva pracujem uz 17 rokov. Vystriedal som som niekolko top manazerskych pozicii vo firmach zaoberajucich sa odpadovym hospodarstvom alebo recyklaciou odpadov. V sucasnosti posobim na pozicii generalneho riaditela spolocnosti AVE SK odpadove hospodarstvo a pozicii prezidenta Asociacie podnikatelov v odpadovom hospodarstve.

2. Aký je Váš názor na kapsuláciu a úplnú likvidáciu (sanáciu) toxickej skládky vo Vrakuni, kde už je zákaz používania spodnej vody?

Vyjadrim sa v skratke: Kapsulacia je metoda, ktora docasne zabezpeci, aby sa nebezpecne latky zo skladky vo Vrakuni nerozsirovali do okoliteho prostredia. Uplna sanacia/likvidacia je najvhodnejsie riesenie na vyriesenie daneho problemu.

3. Z toho vyplýva, že nám chýbajú len peniaze?

Z mojho hladiska ano, peniaze su najvacsim problemom, nakolko uplna sanacia stoji cca 5 nasobne viac ako kapsulacia, ale je to riesenie, ktore uplne vyriesi problem s touto skladkou nebezpecneho odpadu.

4. Viete nám povedať aj o ďalších živých skládkach, ktoré ohrozujú svoje okolie?

V sucasnosti sa v okoli Bratislavy nachadza niekolko „zivych skladok odpadov“, aj ked sa o tychto miestach neda hovorit ako o skladkach. Su to miesta, kde sa vyvaza odpad z Bratislavy a okolia v obrovskom mnozstve (podla nasich odhadov su to desiatky tisíc ton odpadov rocne), no tieto miesta, aj napriek tomu, ze spolocnosti, ktore ich prevadzkuju maju povolenia na nakladanie s odpadmi su uplne nevhodne na zneskodnovanie odpadov. Tieto miesta nepresli ziadnym povolovacim konanim v zmysle zakona o IPKZ ani zakona o EIA a nie su ani v sulade so zakonom o odpadoch. Hrozi tu nielen to, ze casom sa stanu environmentalnymi zatazami, no vzhladom na fakt, ze nikto nevie, co presne sa tam vyvaza, moze sa a podla nasho nazoru uz aj je ohrozenie podzemnych vod na Zitnom ostrove. A to je problem, na ktory je potrebne poukazat, nakolko Zitny ostrov je nasa najvacsia zasobaren podzemnych vod.

5. Dajú sa odstrániť aj tieto skládky?

Ano, daju sa, no je to zlozity proces a financne velmi narocny, co v konecnom dosledku zaplatia obce, v ktorych sa taketo zariadenia nachadzaju, nehovoriac o tom, co vsetko mozu takeho „skladky“ obcanom sposobit. V prvom rade treba zastavit ukladanie odpadov na tieto miesta a nasledne zabezpecit ich bezpecne odstranenie.

6. Takže spôsoby sú. A zdá sa, že chýba skôr zdravý rozum ako financie. Obyvatelia týchto miest ani len netušia, že môžu dopadnúť ako Vrakuňa. Myslíte, že by pomohla lepšia informovanosť?

Ano sposoby su, no v sucasnosti vitazia „peniaze nad zdravym rozumom a ochranou zivotneho prostredia“. A urcite by pomohla lepsia informovanost, aby obyvatelia pochopili, co sa v ich okoli deje.

Takže môžeme spoločne veriť, že spanilá jazda a naša „pomocná ruka“ donesie tieto riešenia až na Ministerstvo životného prostredia, s ktorým to dotiahneme do zdárneho konca. Ďakujem Vám za rozhovor.

facebook.com