Brusel/Amsterdam 4. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

Ľudia, ktorí nedokážu správne čítať alebo písať si oveľa ťažšie nájdu prácu

V približne 16,5-miliónovom Holandsku žije zhruba dva a pol milióna ľudí, ktorí nevedia dobre čítať alebo písať. Ich negramotnosť stojí spoločnosť jednu miliardu eur ročne. Informoval o tom dnes holandský spravodajský server DutchNews.nl s odkazom na údaje nadácie Stichting Lezen & Schrijven, ktorá je zameraná na podporu a šírenie gramotnosti.

Ilustračné foto

Ľudia, ktorí nedokážu správne čítať alebo písať, si podľa informácií tejto holandskej nadácie oveľa ťažšie nájdu prácu a tí z nich, ktorí zamestnanie majú, vykonávajú často slabo platené a podradné práce.

Negramotní ľudia majú okrem toho s vysokou pravdepodobnosťou častejšie zdravotné problémy a menej využívajú služby a výhody systému zdravotníctva. Celkove možno všetky náklady spojené s negramotnosťou občanov vyčísliť na jednu miliardu eur ročne, uvádza nadácia.

Členka nadácie Mariette Hamerová v rozhovore pre holandskú televíznu stanicu NOS uviedla, že každý občan má právo na základné vzdelanie, bez ohľadu na svoj vek. “Vzdelávanie by malo byť základnou črtou spoločnosti”, vyhlásila.