Atentát na ruského veľvyslanca, ktorý útok na svoju osobu neprežil, sa odohral počas včerajšej výstavy fotografií v Centre moderného umenia v Ankare. Video, ktoré preniklo na verejnosť zachytáva útočníka počas krutého činu.  

Identita útočníka známa

Útočník bol identifikovaný ako Mevlut Mert Altıntaş, narodený v roku 1994. V mladosti sa aktivizoval v strane prezidenta Erdogana AKP a je spájaný s teroristickou organizáciou Front Nusra, odnožou Al-kájdy. Starosta Gökçek je známy svojou otvorenosťou a na svojom oficiálnom účte na Twitteri špekuloval o úvahách, že nie je vylúčené napojenie útočníka na skupinu Fethullah Gülen obviňovanú z júlového prevratu s cieľom zvrhnúť Erdogana.

Streľba na ruského veľvyslanca.

Turecký minister vnútra Süleyman Soylu informoval, že strelec bol policajtom. „Muž pracoval posledné dva roky pre zásahové komando v Ankare,“ uviedol Soylu. Tureckí predstavitelia tvrdia, že Altintas bol počas atentátu mimo služby. Potvrdili aj to, že v týchto momentoch už zadržiavajú jeho matku, sestru a jeho spolubývajúceho, ktorých zatkli v rodnom meste Soke v Aydin.

Zastrelený útočník Mevlut Mert Altintas Vrah ruského veľvyslanca, policajt

Jeden zo svedkov opísal Altintasa ako elegantne oblečeného muža v čiernom obleku a kravate. Počas otváracieho príhovoru veľvyslanca, mu stál za chrbtom a čakal. „Zrazu vytiahol pištoľ a zasiahol veľvyslanca zozadu. Videli sme ako leží na zemi a potom sme museli odísť,“ opísal hrôzostrašnú situáciu jeden z prítomných svedkov.

Pred tým ako bol atentátnik zastrelený kričal v turečtine: „Nezabudnite na Aleppo! Nezabudnite na Sýriu!“ Očitý svedkovia uviedli, že počas chaotickej situácie, ktorá nastala Altintas kričal: „Alláhu akbar,“ v preklade „Boh je najväčší.“ Starosta Ankary Melih Gökçek nevylučuje, že používanie islamských sloganov malo slúžiť na odpútanie pozornosti od osoby zodpovednej za objednanie vraždy.

Streľba na ruského veľvyslanca. ​Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharová uviedla nasledovné: „Kvalifikujeme udalosť ako teroristický útok. Zostávame v kontakte s tureckými predstaviteľmi, ktorí sa zaviazali, že sa vykoná starostlivé a podrobné vyšetrovanie. Vrahovia budú potrestaní.“ 

Nebohý ruský veľvyslanec Andrej Karlov Andrej Karlov