Bagdad 20. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Iracký hlavný šiitský duchovný, veľký ajatolláh Alí Sístání, vyzval v piatok na predčasné voľby s tým, že sú jediným východiskom zo súčasných nepokojov sužujúcich jeho krajinu. Nová vláda by podľa neho mala byť vytvorená čo najskôr, informovala agentúra Reuters

Na snímke Alí Sístání

Pri vlne protestov v Iraku, ktorá sa začala 1. októbra, prišlo o život viac než 450 ľudí, prevažne neozbrojených demonštrantov, no tiež niektorých príslušníkov bezpečnostných síl. Protestujúci, zväčša mladí ľudia, žiadajú reformu politického systému, ktorý je podľa nich hlboko skorumpovaný a udržiava väčšinu Iračanov v chudobe.

„Najrýchlejšou a najpokojnejšou cestou zo súčasnej krízy… je obrátiť sa znova na ľudí uskutočnením predčasných volieb po prijatí spravodlivého volebného zákona,“ apeloval Sístání.

Parlament v stredu neschválil nový volebný zákon, čo je kľúčová požiadavka protestujúcich po hlasovaniach z uplynulých rokoch, poznačených obvineniami z podvodov.

„Dúfame, že sformovanie novej vlády sa nebude dlho odkladať,“ uviedol Sístání v príhovore, ktorý prečítal jeho zástupca počas piatkovej kázne v šiitskom posvätnom meste Karbalá.

Patová situácia v irackom parlamente blokuje tiež zvolenie nového premiéra. Poslanci tak do štvrtkovej ústavou predpísanej lehote nevymenovali nástupcu premiéra Ádila Abdala Mahdího, ktorý odstúpil v novembri, zostáva však úradujúcim predsedom vlády.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj