Praha 10. októbra 2018 (HSP/Foto:Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)
 
České médiá a niektorá politici kritizujú prezidenta Miloša Zemana, že 28. októbra udelí štátne vyznamenanie spoločne s vojnovými veteránmi aj spevákovi Michalovi Davidovi, ktorý ho v minulosti podporil v prezidentskej kampani. Na stranu Zemana v tejto veci sa ale postavilo viacero osobností vrátane Heleny Vondráčkovej, uvádza portál iDnes.cz

Na snímke spevák Michal David

Známa česká speváčka Helena Vondráčková sa postavila za svojho kolegu Michala Davida. “Vzhľadom k tomu, že Michal David patrí k najväčším hitmakerom populárnej hudby poslednej doby, je autorom hudby k mnohým úspešným muzikálom, je zároveň výborný aranžér a ako jeden z mála spevákov vypredáva veľké koncertné sály a baví státisíce divákov, mu toto ocenenie právom patrí,” uviedla Vondráčková.
Kritici Zemanovho rozhodnutia vyhlásili, že prezident dáva ocenenia najmä umelcom, ktorí mu predtým vyjadrili podporu v kampani. Zeman na oplátku hovorí o závisti.
“Moje kritérium je veľmi jednoduché. To vyznamenanie majú dostať ľudia za celoživotnú prácu, ktorou zlepšili život v Českej republike,” vysvetlil minulý týždeň Zeman pre portál Blesk, podľa čoho sa rozhoduje o udelení štátneho vyznamenania. David podľa neho toto kritérium naplnil, pretože celý život spieva miliónom ľudí.
“Ľudská závisť všeobecne, a v Česku zvlášť, je takmer nekonečná,” dodal prezident Zeman. “Každé meno vyvolá kontroverziu. U Michala Davida nemôžete hovoriť, že nič v živote nedokázal,” dodal.
Helena Vondráčková prevzala Medailu Za zásluhy o štát v oblasti kultúry vlani 28. októbra na Pražskom hrade. “Ja si to vyznamenanie veľmi vážim. Je to vyznamenanie, ako pán prezident zdôraznil, za celoživotnú prácu, za snahu prinášať ľuďom radosť: v mojom prípade doma aj v zahraničí,” vyhlásila vtedy speváčka.
Portál iDnes.cz dodal, že Zeman vyznamenáva umelcov často. Medailov sa pýši napríklad herečka Jiřina Bohdalová, režisér Zdeněk Troška speváčky Lucie Bílá, Helena Vondráčková alebo hudobník Felix Slováček. Ocenenie chcel prezident dať tiež Vladimírovi Mišíkovi, ten však vyznamenania z rúk Miloša Zemana odmietol prevziať. Zeman býva kritizovaný za to, že často oceňuje svojich spojencov a podporovateľov. Medailu získal napríklad spevák Daniel Hůlka, režiséri Filip Renč či Robert Sedláček.
 
Príspevok Vondráčková sa zastala Zemana. Dôvod? Michal David zobrazený najskôr Hlavné správy.