Brusel 6. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Francois Lenoir)

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok potvrdila, že je prvá pracovná návšteva mimo hraníc Európskej únie bude smerovať do Afriky. V sobotu zavíta do etiópskej metropoly Addis Abeba, ktorá je zároveň aj sídlom ústredia Africkej únie (AÚ)

Na snímke Ursula von der Leyenová

Šéfka exekutívy EÚ pri tejto príležitosti zdôraznila, že jej pobyt v Addis Abebe vysiela jasný signál o dôležitosti, ktorú jej kabinet prikladá rozvoju pevných väzieb s Afrikou s cieľom vybudovať prosperujúce a stabilné európsko-africké partnerstvo.

„Moja návšteva je politickým vyhlásením. Africká únia je partnerom, na ktorý sa Európska únia spolieha. Budeme pokračovať v práci na spoločných záujmoch a spoločných cieľoch v duchu skutočného partnerstva rovných,“ uviedla von der Leyenová v správe pre médiá.

V sobotu ráno má na programe rokovania s predsedom Komisie Africkej únie Moussom Fakim a s komisármi AÚ.

V rámci separátnych rokovaní sa stretne etiópským premiérom a laureátom Nobelovej ceny za mier za rok 2019 Abiyom Ahmedom, ako aj s prezidentkou Sahle-Work Zewdeovou, momentálne jedinou ženskou hlavou štátu v Afrike.

Von der Leyenovú bude počas návštevy sprevádzať eurokomisárka pre medzinárodné partnerstvá Jutta Urpilainenová, ktorá odtiaľ odcestuje do Kene, kde bude v pondelok v Nairobi zastupovať EÚ na 9. summite ACP – vrcholnom podujatí najvyšších lídrov afrických, karibských a tichomorských krajín.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj