Brusel 10. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Jean-Francois Badias)

Nadchádzajúca predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová predstavila v utorok podobu svojho pracovného tímu. V novej štruktúre exekutívy EÚ sú traja výkonní podpredsedovia a päť podpredsedov vrátane slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča

Na snímke Ursula von der Leyenová

Von der Leyenová uviedla, že vytvorila vyvážený tím, nielen z hľadiska rodového zastúpenia, ale aj rozdelenia funkcií medzi východ a západ, novšie a staršie členské štáty EÚ a veku.

“Komisia sa sústredí na najdôležitejšie otázky a dodá odpovede,” uviedla o svojom tíme. Spresnila, že nová eurokomisia bude stavať na prioritách a ambíciách, ktoré boli stanovené v politických usmerneniach, a tomuto cieľu bude prispôsobená jej štruktúra.

“V stredobode našich snáh sa nachádza potreba riešiť zmeny v klíme, technológiách a demografii, ktoré menia naše spoločnosti a spôsob života. Existujúce veľmoci sa vydávajú novými cestami každá osve. Objavujú sa však aj veľmoci nové, ktoré postupne upevňujú svoje postavenie. To v mnohých komunitách po celej Európe vzbudzuje pocit neistoty a úzkosti,” uviedla von der Leyenová. “EÚ musí byť na čele prechodu smerom k zdravej planéte a novému digitálnemu svetu. Na to však musí zbližovať ľudí a pretvoriť naše jedinečné sociálne trhové hospodárstvo tak, aby vyhovovalo dnešným novým ambíciám,” predstavila svoje vízie.

Von der Leyenová chce, aby jej tím vypracoval európsky spôsob dosahovania cieľov – rozhodne konal v oblasti boja proti zmene klímy, budoval partnerstvo so Spojenými štátmi, zadefinoval vzťahy s čoraz asertívnejšou Čínou a bol spoľahlivým susedom, napríklad pre Afriku. Želá si, aby jej “vyvážená, činorodá a moderná Komisia” pevne stála za hodnotami a celosvetovo uznávanými štandardmi EÚ.

Podľa slov von der Leyenovej bude mať nové kolégium komisárov osem podpredsedov vrátane vysokého predstaviteľa EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku. Podpredsedovia budú riadiť úsilie EK v najdôležitejších oblastiach, akými sú napríklad tzv. európsky ekologický dohovor, pripravenosť EÚ na digitálny vek, prospešnosť hospodárstva pre obyvateľov, ochrana európskeho spôsobu života, posilňovanie postavenia EÚ vo svete a nový impulz pre európsku demokraciu. Samotní komisári budú riadiť expertízu, ktorú poskytujú generálne riaditeľstvá EK.

Traja výkonní podpredsedovia budú mať dvojitú funkciu. Zastávať budú funkciu podpredsedov zodpovedných za jednu z troch kľúčových oblastí programu, ako aj funkciu komisárov.

Výkonný podpredseda Frans Timmermans (Holandsko) bude koordinovať prácu na európskom ekologickom dohovore a bude riadiť politiku v oblasti zmeny klímy.

Výkonná podpredsedníčka Margrethe Vestagerová (Dánsko) bude koordinovať program v oblasti iniciatívy “Európa pripravená na digitálny vek” a (tak ako aj doteraz) bude komisárkou zodpovednou za hospodársku súťaž.

Výkonný podpredseda Valdis Dombrovskis (Lotyšsko) bude koordinovať prácu v oblasti hospodárstva, ktoré “pracuje v prospech ľudí”, a bude zastávať funkciu komisára pre finančné služby.

Ďalšími piatimi podpredsedami budú Josep Borrell (Španielsko) – vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, zodpovedný za oblasť “Silnejšia Európa vo svete”, Věra Jourová (Česko) zodpovedná za oblasť “Hodnoty a transparentnosť”, Margaritis Schinas (Grécko) zodpovedný za oblasť “Ochrana nášho európskeho spôsobu života”, Maroš Šefčovič (Slovensko) zodpovedný za “Medziinštitucionálne vzťahy a prognózovanie” a Dubravka Šuicová (Chorvátsko) zodpovedná za tému “Demokracia a demografia”. Šuicová v mene EK povedie práce na konferencii o budúcnosti Európy.

Ďalšími dezignovanými komisármi sú (podľa abecedného poradia krajín):
Didier Reynders (Belgicko) – súdnictvo vrátane problematiky právneho štátu
Marija Gabrielová (Bulharsko) – portfólio “Inovácie a mládež”
Stella Kyriakidisová (Cyprus) – portfólio “Zdravie”
Kadri Simsonová (Estónsko) – portfólio “Energetika”
Jutta Urpilainenová (Fínsko) – portfólio “Medzinárodné partnerstvá”
Sylvie Goulardová (Francúzsko) – vnútorný trh, zodpovedná aj za nové Generálne riaditeľstvo pre obranný priemysel a vesmír
Phil Hogan (Írsko) – portfólio “Obchod”
Virginijus Sinkevičius (Litva) – portfólio “Životné prostredie a oceány”
Nicolas Schmit (Luxembursko) – portfólio “Pracovné miesta”
Helena Dalliová (Malta) – portfólio “Rovnosť”
László Trócsányi (Maďarsko) – portfólio “Susedská politika a rozširovanie”
Janusz Wojciechowski (Poľsko) – portfólio “Poľnohospodárstvo”
Elisa Ferreirová (Portugalsko) – portfólio “Kohézia a reformy”
Johannes Hahn (Rakúsko) – rozpočet a administratíva
Rovana Plumbová (Rumunsko) – portfólio “Doprava”
Janez Lenarčič (Slovinsko) – portfólio “Krízový manažment”
Ylva Johanssonová (Švédsko) – portfólio “Vnútorné záležitosti”
Paolo Gentiloni (Taliansko) – portfólio “Hospodárstvo”

Von der Leyenová zdôraznila, že jej kabinet musí mať blízko k ľuďom, a preto všetci členovia kolégia už v prvej polovici svojho mandátu navštívia každý členský štát EÚ vrátane odľahlejších regiónov, v ktorých žijú a pracujú občania Únie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj