Moskva 24. januára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)
 
Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin považuje všetky snahy o odstránenia venezuelského prezidenta Nicolása Madura od moci za protizákonné. K týmto snahám zaradil aj kroky, ktoré voči Madurovi podnikli sociálne siete, uviedla vo štvrtok agentúra Interfax

Na snímke Viačeslav Volodin

Volodin vyhlásil, že najviac ho prekvapil Facebook, keď z oficiálnej stránky Nicolása Madura odstránil “háčik” na znak verifikácie, ktorý však na sieti Twitter pribudol na konte predsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa.
Podľa Volodina “vyvoláva údiv, keď veľké sociálne siete deklarujúce svoju nezávislosť tancujú tak, ako Washington píska, a konajú absolútne protizákonne”.
Volodin dospel k záveru, že Facebook “splnil objednávku Washingtonu”, keď po vyhlásení prezidenta USA Donalda Trumpa dal “háčik” na znak verifikácie na účet predsedu venezuelského parlamentu Guaidóa.
Volodin okrem toho obvinil spoločnosť Google, že je pod vplyvom ministerstva zahraničných vecí USA. Google podľa Volodina robí “všetko”, čo mu ministerstvo “diktuje”.
Interfax pripomenul, že profil prezidenta Nicolása Madura na sociálnej sieti Twitter je síce ešte stále označený modrým háčikom, čo je dôkaz, že ide o oficiálnu stránku verejne činnej osoby, ale Madurove kontá na Facebooku a Instagrame už tento znak nemajú.
Stránky predsedu venezuelského Národného zhromaždenia a opozičného vodcu Juana Guaidóa, ktorý sa v stredu vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely, majú status verifikovaných a oficiálnych.
Príčiny zmien, ktoré nastali na Madurových kontách na sociálnych sieťach, nie sú známe, dodal Interfax.
V posledných dňoch sa po celej Venezuele konali demonštrácie s cieľom dosiahnuť odstúpenie Madura z funkcie. V stredu sa Guaidó vyhlásil za dočasného prezidenta tejto juhoamerickej krajiny.
Jeho legitimitu ako nového venezuelského prezidenta už okrem USA uznali – s výnimkou Mexika – všetky štáty patriace do tzv. limskej skupiny, ktorú tvoria najmä latinskoamerické krajiny. Na stranu Madura sa dosiaľ otvorene postavili Rusko, Mexiko, Bolívia a Kuba, ako aj Irán.
 
Príspevok Volodin kritizuje, že boj proti Madurovi sa vedie aj na sociálnych sieťach zobrazený najskôr Hlavné správy.