Volkswagen zvoláva vozidlá, i keď úrady zatiaľ neschválili všetky riešenia

Wolfsburg 30. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Volkswagen vyhlásil, že všetky zmanipulované dieselové vozidlá môže zbaviť problematického softvéru. Úrady však doteraz neposkytli potrebné povolenia na zvolávacie akcie. Spolkový úrad cestnej dopravy (KBA) zatiaľ nepovolil zvolávanie 14.000 vozidiel.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Volkswagen v poslednom období v inzerátoch v popredných denníkoch oznámil: “Všetky nami vyvinuté technické riešenia KBA schválil.” Podľa inzerátov “od teraz môže upraviť každý dotknutý dieselový motor v Nemecku”. Zdôraznil, že mu ide o každého jedného klienta.

Manipulatívnym softvérom je v Nemecku vybavených zhruba 2,6 milióna vozidiel VW a ich majitelia musia navštíviť servisy. V celej Európe ide celkovo o 8,5 milióna áut.

Hovorca VW upresnil, že KBA zatiaľ nepovolil zvolanie “niekoľkých stoviek” vozidiel s motorom s označením EA189, ktorý zodpovedá norme Euro 6. Zvolávanie všetkých áut normy Euro 5 je medzičasom schválené.

VW predpokladá, že KBA v krátkom čase povolí zvolanie aj zostávajúcich vozidiel. Koncern následne písomne osloví všetkých majiteľov, aby si dohodli termín v servise. Všetky zvolávacie akcie v Európe chce VW dokončiť do jesene budúceho roka.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.