Volkswagen priznal vinu v emisnej afére, zaplatí rekordnú pokutu

Americká vláda uzavrela s nemeckým automobilovým koncernom Volkswagen dohodu ohľadom urovnania jeho emisného škandálu. Automobilka v rámci dohody priznala vinu a zaplatí 4,3 miliardy dolárov. V stredu to potvrdilo americké ministerstvo spravodlivosti. Oznámilo tiež, že v súvislosti so škandálom obvinilo šesť zamestnancov Volkswagenu.

Podľa agentúry AP ide o najväčšiu pokutu, akú kedy americká vláda niektoré automobilke vymerala. „Dnešné kroky odrážajú neochvejné odhodlanie chrániť spotrebiteľov, rovnako ako životné prostredie a finančný systém,“ uviedla americká ministerka spravodlivosti Loretta Lynchová.

Automobilka sa v rámci dohody o urovnaní priznala ku sprisahaniu s cieľom podviesť Spojené štáty, k bráneniu spravodlivosti a k poskytovaniu falošných informácií. Medzi obvinenými zamestnancami je mimo iného manažér Oliver Schmidt, ktorý bol už v sobotu zadržaný na Floride.

Volkswagen sa už skôr dohodol, že v Spojených štátoch v dôsledku emisného škandálu vynaloží až 17,5 miliardy dolárov na urovnanie obvinenia zo strany regulátorov, zákazníkov a predajcov.

Americká Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA) predvlani v septembri Volkswagen obvinila, že do vozidiel s naftovým motorom inštaloval softvér umožňujúci pri testovaní emisií skrývať vysoko nadlimitné hodnoty oxidov dusíka. Volkswagen následne priznal, že tento softvér po celom svete inštaloval do zhruba 11 miliónov naftových áut. Škandál sa týka aj približne 1,2 milióna vozidiel Škoda Auto.

ZDROJ >>

Čo si o tom myslíte? Komentujte :)

Laser Game