Šanghaj 18. apríla 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)

Volkswagen (VW) v prvom štvrťroku zaznamenal v Číne, na svojom hlavnom trhu, medziročný pokles odbytu vozidiel o 6,7 %. Koncern ich predal 891.500.

Šéf spoločnosti VW China Jochem Heizmann zhoršený výsledok dnes odôvodnil tým, že pekinská vláda znížila daňové zvýhodnenie na niektoré druhy osobných automobilov.

Ilustračné foto

Opatrenie bolo známe už dlhšie, a preto si mnoho zákazníkov kúpilo daňovo zvýhodnené autá už na sklonku minulého roku. Manažér však vyslovil presvedčenie, že tento rok nebude horší, než bol vlaňajšok. Strata z januára až marca by sa mala dohnať ofenzívou, ktorá sa na čínskom trhu začína.

Heizmann odhaduje, že VW napokon dosiahne medziročný rast odbytu 4 až 6 %. Optimizmus zakladá na zvýšení predaja modelov SUV, ktoré sú v krajine veľmi obľúbené. Koncern ich uvedie na trh 10. Celkovo pripravuje pre Čínu v tomto roku 30 nových modelov.

Rast odbytu by mali zvýšiť aj elektroautá. Priestor pre ne sa otvára tým, že vo viacerých veľkomestách je predaj vozidiel s benzínovým motorom citeľne obmedzený. V roku 2020 chcú Wolfsburčania predať v Číne 400.000 áut s hybridným pohonom. O päť rokov by mal ich odbyt vzrásť na 1,5 milióna. Niekoľko stotisíc elektroáut vyrobí VW v spolupráci s tamojšou partnerskou firmou JAC. V segmente trhu s elektromobilmi si zatiaľ udržujú dominantné postavenie domáci výrobcovia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.