Brunswick 28. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

Nemecká automobilová skupina Volkswagen (VW) a Federácia nemeckých spotrebiteľských organizácií (VZBV) dosiahli „komplexnú dohodu“ o náhrade škody majiteľom, ktorých zasiahol škandál s emisiami dieselových motorov v modeloch VW. Oznámil to v piatok súd v meste Brunswick

Ilustračné foto

Podrobnosti budú zverejnené až popoludní, uviedol súd. Predseda súdu Wolfgang Scheibel bol tzv. mediátorom na rokovaniach medzi zástupcami automobilového koncernu VW a spotrebiteľskej skupiny VZBV.

Začiatkom tohto mesiaca VW oznámil, že vlastníkom svojich modelov s dieselovým motorom v Nemecku vyplatí 830 miliónov eur, aj keď rokovania so spotrebiteľmi o urovnaní sporu zlyhajú.
V polovici februára pritom nemecké médiá zverejnili správu, že rozhovory, ktoré sa začali v januári, skolabovali pre požiadavky právnikov VZBV na uhradenie poplatku za právne služby vo výške 50 miliónov eur.

Federácia nemeckých spotrebiteľských organizácií zastupuje viac ako 400.000 majiteľov áut z produkcie VW, ktorí požadovali odškodnenie hlavne za stratu z hodnoty svojich automobilov po tom, ako sa ukázalo, že produkujú viac emisií, ako VW tvrdil.

V roku 2015 sa automobilka priznala, že v dieselových motoroch používala nelegálny softvér, ktorý jej pri emisných testoch umožnil zamaskovať skutočné hodnoty oxidov dusíka. To viedlo k množstvu trestných stíhaní a súdnych sporov.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj