Bamako 12. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Annie Risemberg)
 
V africkom štáte Mali sa v nedeľu za sprísnených bezpečnostných opatrení koná druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom sa doterajší prezident Ibrahim Boubacar Keita stretne s kandidátom opozície Soumailom Cissém.

Úradujúci malijský prezident Ibrahim Boubacar vhadzuje lístok do urny počas 2. kola prezidentských volieb v Mali 12. augusta 2018 v Bamaku.

Prvé kolo volieb sa uskutočnilo 29. júla. Zvíťazil v ňom 73-ročný Keita, ktorý získal 41,7 percenta voličov a je považovaný aj za favorita druhého kola. Cissé skončil na druhom mieste s takmer 18 percentami hlasov. Na voľbách sa zúčastnilo 42,4 percenta z vyše ôsmich miliónov registrovaných voličov.
Cissé obvinil svojho súpera z podvodov, ústavný súd však výsledky volieb potvrdil.
Volebné miestnosti sú otvorené do 20.00 h SELČ. Výsledky druhého kola by mali byť známe na budúci týždeň.
Počas Keitovho prvého funkčného obdobia, ktoré sa začalo 4. septembera 2013, došlo k zhoršeniu bezpečnostnej situácie v Mali, pripomína agentúra DPA. Severné a stredné časti územia Mali sužuje násilie spojené s odbojnou činnosťou kočovných berberských Tuaregov i útoky teroristickej organizácie Al-Káida islamského Maghribu (AQMI) a ďalších extrémistických skupín.
V marci 2012 sa severu Mali po vojenskom prevrate zmocnili na istý čas islamskí militanti, kým proti nim v januári 2013 nezasiahli francúzski vojaci.
Úlohu stabilizovať túto západoafrickú krajinu má misia OSN v Mali (MINUSMA), ktorú tvorí 15.000 vojakov a policajtov.
 
Príspevok Voliči v Mali hlasujú v druhom kole prezidentských volieb zobrazený najskôr Hlavné správy.