Bratislava 28. októbra (TASR/HSP/Foto:Pexels)

Voliči, ktorí chcú v blížiacich sa krajských voľbách odovzdať hlas svojim favoritom, by si nemali doma zabudnúť platný občiansky preukaz. Práve ním sa musia preukázať vo volebnej miestnosti. Pokiaľ chce voliť cudzinec, musí sa preukázať dokladom o pobyte pre cudzinca
Ilustračné foto

Ak by si volič zabudol tento doklad, ešte to neznamená, že voliť nebude môcť. Tým, ktorí majú preukaz platný, stačí vrátiť sa poň domov. Ak ale platný nie je, môže voliča zachrániť ešte to, že je zapísaný v zozname voličov.
“Okrsková volebná komisia môže neplatný občiansky preukaz uznať za relevantný doklad na preukázanie jeho totožnosti, ak je tento volič zapísaný v zozname voličov, ktorý okrskovej volebnej komisii odovzdala obec a jeho totožnosť nevzbudzuje u členov okrskovej volebnej komisie pochybnosti,” uviedlo pre TASR ministerstvo vnútra. Upozorňuje, že na základe neplatného občianskeho preukazu ale nemožno do zoznamu voličov občana dopísať.
Krajské voľby budú v sobotu 4. novembra. Predsedov a poslancov ôsmich samosprávnych krajov si budú občania na Slovensku voliť piatykrát. Doteraz volili v rokoch 2001, 2005, 2009 a 2013. Prvýkrát bude voľba predsedov krajov jednokolová, doteraz sa volili v dvoch kolách. Za predsedu bude zvolený kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov. Tentoraz nebudú krajskí predsedovia a poslanci zvolení na štyri roky ako doteraz, ale na päť. Ide o jednorazové opatrenie, vďaka ktorému sa následne v roku 2022 budú voľby do VÚC konať v rovnakom čase ako samosprávne.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.