Bratislava 30. marca 2019 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)
 
Slováci si v druhom kole volia prezidenta. Volebné miestnosti v 5940 okrskoch sú otvorené od 7.00 do 22.00 h. Ľudia si prezidenta vyberú z dvojice Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Voliť môže viac ako 4,45 milióna občanov žijúcich doma i v zahraničí. Voľby stoja viac ako 12,7 milióna eur. Prezidenta SR si voliči vyberajú na funkčné obdobie piatich rokov

Volebná miestnosť s volebnou schránkou počas 2. kola prezidentských volieb vo volebnej miestnosti v Trenčianskych Stankovciach

Hlas preferovanému kandidátovi odovzdajú voliči tým, že zakrúžkujú jeho poradové číslo na listine. Na voľbu potrebuje volič s trvalým pobytom na Slovensku platný občiansky preukaz. Ten je potrebný aj v prípade, ak volič hlasuje pomocou voličského preukazu mimo miesta svojho trvalého bydliska. Pokiaľ žije volič v cudzine, ale príde na Slovensko voliť, musí si priniesť cestovný doklad a vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine.
Volič, ktorý nemôže zo závažných, najmä zdravotných, dôvodov prísť voliť prezidenta SR do volebnej miestnosti, môže požiadať o prenosnú volebnú schránku. Žiadať možno obec, v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu. Volebný zákon myslí aj na ľudí, ktorí pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nevedia čítať alebo písať, nemôžu upraviť hlasovací lístok sami. Umožňuje im, aby to za nich urobila iná osoba, ale nesmie to byť člen okrskovej volebnej komisie.
Počas volebného dňa plynie moratórium. Až do skončenia hlasovania je zakázané viesť kampaň aj informovať o kandidátoch v ich prospech či neprospech. Pre voličov je spustená aj infolinka ministerstva vnútra. Na čísla 02/ 4859 2317, 02/ 4859 2312 môžu občania volať počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností. Linky sú určené verejnosti a občanom na nich odpovedajú na otázky týkajúce sa volieb. Výsledky volieb sa budú zverejňovať na webstránke www.volbysr.sk.
Slovensko malo dosiaľ štyroch prezidentov. Prvým bol Michal Kováč, ktorého však volil parlament. Priamo si občania volili hlavu štátu prvýkrát v roku 1999, vybrali si Rudolfa Schustera. Po ňom bol dvakrát v čele štátu Ivan Gašparovič a dosiaľ posledným prezidentom je Andrej Kiska. Funkčné obdobie mu uplynie 15. júna, keď bude inaugurovaný jeho nástupca.
 
8:04 V Klenovci prišli prví dvaja voliči bezprostredne po otvorení miestnosti
Bez problémov a načas sa začali sobotné prezidentské voľby v Klenovci, ktorý je najväčšou obcou v Rimavskosobotskom okrese. TASR o tom informoval predseda okrskovej volebnej komisie v okrsku číslo 1 Ondrej Múka, podľa ktorého bezprostredne po otvorení volebnej miestnosti prišli prví dvaja voliči zo 773 zapísaných.

Na snímke členovia okrskovej volebnej komisie vybavujú jedného z prvých voličov počas 2. kola prezidentských volieb 30. marca 2019 v obci Klenovec v okrese Rimavská Sobota Foto:TASR-Branislav Caban

„Stretli sme sa o šiestej ráno, do siedmej sme všetko pripravili. Nič nám nechýba, sme pripravení,“ uviedol Múka. Dodal, že podľa jeho skúseností pekné počasie, aké sa očakáva počas sobotného volebného dňa, celkovú účasť vo voľbách príliš neovplyvňuje, len niektorí voliči vtedy radšej prídu večer, keď sa napríklad vrátia z rôznych akcií.
Klenovec má v súčasnosti približne 3060 obyvateľov. V rámci aktuálnych prezidentských volieb je v ňom zapísaných 2434 oprávnených voličov, ktorí volia v troch volebných okrskoch. V prvom kole bola volebná účasť v obci 41,86 percenta, čo je viac ako v rámci okresu, kde bola na úrovni 33,72 percenta.
 
8:00 Aj v slovenských väzeniach začínajú postupne odsúdení a obvinení voliť
V sobotnom druhom kole prezidentských volieb bude môcť odovzdať svoj hlas viac ako 10.000 väzňov. Do 17 slovenských ústavov na výkon trestu odňatia slobody a ústavov na výkon väzby i do väzenskej nemocnice v Trenčíne členovia jednotlivých volebných komisií prinášajú postupne volebné urny.
Ku koncu tohto týždňa sa vo výkone väzby a výkone trestu odňatia slobody nachádzalo 10.467 väznených osôb, z ktorých má 10.189 právo voliť prezidenta SR. TASR o tom informoval riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž. Z väzňov je 224 cudzincov a 54 neplnoletých, teda osôb bez práva voliť.
V prvom kole tohtoročných prezidentských volieb (16. 3.) mohlo odovzdať svoj hlas viac ako 10.000 väzňov, zaznamenaná bola 17-percentná volebná účasť.
Ku dňu konania prvého kola volieb sa v 17 slovenských ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a ústavoch na výkon väzby i vo väzenskej nemocnici v Trenčíne nachádzalo dovedna 1506 obvinených. Z nich malo volebné právo 1386 a uplatnilo si ho 165 obvinených. V slovenských väzniciach sa nachádzalo ku dňu konania prvého kola volieb 8934 právoplatne odsúdených. Právo voliť malo 8777 odsúdených a využilo ho 1552 väzňov. Najstarším oprávneným voličom bol v prvom kole 79-ročný väzeň odsúdený na trojročný trest za ublíženie na zdraví a nebezpečné vyhrážanie sa.
Najvyššiu volebnú účasť v prvom kole – 36 percent zaznamenali v Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) v Hrnčiarovciach nad Parnou, najnižšiu – deväť percent v ženskej väznici Nitra – Chrenová. V bratislavskom ÚVTOS a Ústave na výkon väzby volilo 17 percent a vo väzenskej nemocnici v Trenčíne 11 percent. Voľby boli v ústavoch bezproblémové.
V prezidentských voľbách v roku 2014 bola v prvom kole voľby prezidenta 29,39-percentná účasť a v druhom kole 32,42-percentná účasť väznených osôb.
“Právo voliť vo voľbách prezidenta SR má obvinený a odsúdený, ktorý je občanom SR, v deň konania volieb sa nachádza vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody na území SR, najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov a nemá prekážku práva voliť. Prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia,” vysvetlil Baláž.
 
7:54 Všetky volebné miestnosti sú otvorené, v obci Lúčka volia od šiestej
Všetky volebné miestnosti na Slovensku sú otvorené, v obci Lúčka (okres Sabinov) občania volia od 6.00 h. Potvrdila to riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.
Pokiaľ volič nevie, kde sa nachádza jeho volebná miestnosť, môže sa obrátiť na infolinku ministerstva vnútra. Volať môžu ľudia na telefónne čísla 02/48592317, 02/48592312 do 22.00 h., kde im pracovníci poskytnú potrebné informácie týkajúce sa prezidentských volieb.
O prenosnú volebnú schránku môže podľa Chmelovej požiadať volič, ktorý sa nemôže do volebnej miestnosti dostaviť zo závažných zdravotných problémov. Je tiež určená pre občanov, ktorí sú obmedzení na slobode. “Prenosnú volebnú schránku môže volič získať buď, že si sám zatelefonuje na okrsok, ale najjednoduchší spôsob je, že môže požiadať svojho príbuzného, suseda alebo kohokoľvek známeho, ktorý to odkáže okrskovej volebnej komisii. Tá mu počas dňa zabezpečí prenosnú volebnú schránku aj s hlasovacím lístkom,” priblížila Chmelová.
 
7:47 V kopaničiarskej obci Chvojnica hlasovali voliči hneď v prvých minútach 
Rozhodovať o voľbe prezidenta SR začali hneď po otvorení volebných miestností v sobotu o siedmej hodine aj obyvatelia obce Chvojnica v okrese Myjava. Viacero z nich hlasovalo vo volebnej miestnosti v priestoroch obecného úradu.
“Voliť chodím pravidelne na každé voľby. Aj keď to nie je zákonná povinnosť, z morálnej stránky to za povinnosť považujem. Som presvedčená, že kto nevolí, nemá potom právo ani kritizovať. V druhom kole nie sú z môjho pohľadu nevoliteľní kandidáti a mám po dlhej dobe pocit, že nevolím menšie zlo,” uviedla jedna z prvých tamojších voličiek Angelika. Ako doplnila, nepatrí k tým, ktorí chodia voliť pravidelne skoro ráno. Pekné počasie však chce využiť na rodinný výlet na neďalekú zrúcaninu hradu Branč.
Právo hlasovať hneď v prvých minútach volieb využil aj manželský pár Potengových. “S manželom sme boli na nočnej a tak sme prišli priamo z práce. Voľby považujem za svoju občiansku povinnosť,” uviedla Viera Potengová.
V prvom kole volieb sa v Chvojnici z 306 zapísaných voličov zúčastnilo 175, čo predstavuje 57,18-percentnú účasť. Bola to najvyššia účasť v prvom kole prezidentských volieb od roku 1999. “Prvé kolo volieb prebehlo v našej obci bez problémov. Prišlo k nám niekoľko voličov s hlasovacími lístkami, keďže v obci máme mnoho chalupárov,” doplnila pre TASR predsedníčka volebnej komisie Janka Plešová.
Obec má kopaničiarsky ráz a v jej katastri sa nachádza aj niekoľko starších obyvateľov, ktorí žijú na samotách. “S urnou pôjdeme aj za občanmi, ktorí požiadali alebo ešte v priebehu dňa požiadajú, aby ich navštívila volebná komisia u nich doma. V prvom kole ich bolo päť, pre druhé kolo máme zatiaľ nahlásenú jednu voličku. Ešte je ale možnosť v priebehu dňa požiadať o návštevu s volebnou urnou priamo u voliča,” spresnila pre TASR predsedníčka volebnej komisie.
 
7:30 Volebné schránky v bratislavskom Lamači plnia prvé hlasovacie lístky 
V sobotu o siedmej hodine začali spolurozhodovať o mene piateho prezidenta SR i v bratislavskom Lamači. Preferovanému kandidátovi na post hlavy štátu odovzdávajú voliči hlas v priestoroch základnej školy, kde sa nachádzajú volebné miestnosti všetkých šiestich volebných okrskov v mestskej časti.

Volič vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do volebnej schránky počas 2. kola prezidentských volieb vo volebnej miestnosti 30. marca 2019 v bratislavskom Lamači Foto:TASR-Erik Mader

Medzi prvými bola vo volebnej miestnosti aj pani Daniela. “Od prezidenta očakávam profesionalitu a to, že jeho komunikácia prispeje k tomu, aby atmosféra v spoločnosti nebola natoľko vyhrotená, ako je tomu teraz,” ozrejmila očakávania od novej hlavy štátu.
Morálnu integritu i vzor pre druhých by mal stelesňovať človek na poste najvyššieho ústavného činiteľa podľa pána Slavomíra. “Verím, že svoj úrad a kompetencie, ktoré má, bude vykonávať naozaj profesionálne,” uviedol pre TASR.
 
Príspevok Volebné miestnosti sa otvorili: Slováci si v druhom kole volieb volia prezidenta SR zobrazený najskôr Hlavné správy.