Bratislava 16. marca 2019 (HSP/TASR/Foto: TASR)
 
Dve obce na Slovensku dnes počas volebného dňa vynikli

Ilustračné foto

Väčšina volebných miestností sa zatvorila, komisie v nich začínajú sčítavať hlasy. Prezidentské voľby na Slovensku narušil incident v obci Medzany (okres Prešov), pre ktorý sa predĺžilo moratórium a s tým súvisiace zverejňovanie predbežných neoficiálnych výsledkov do 23.16 h. V Medzanoch teda zavrú volebnú miestnosť o tomto čase. V meste Malacky zase voliči hlasujú do 22.35 h.
 
22:25 Sociologička Silvia Porubanová pre televíziu TA3 hovorí o niektorých kandidátoch ako o reprezentantoch zla. Tvrdí, že slobodu voliť netreba podceňovať. Ľudia, ktorí volia extrémistov, či antisystémových kandidátov, vraj volia na základe jednoduchých svojich myšlienok, láka ich “zdanlivý poriadok”, majú svoj vlastný život frustrujúci.
Antisystémové strany sa podľa nej vyvíjajú, ich komunikácia sa zlepšuje a vraj sa objavujú aj nové tváre, ktoré budú ťahom na bránku v nasledujúcich parlamentných voľbách. Má sa to týkať práve niektorých z dnešných kandidátov na prezidenta.
 
22:10 Ako vysvetlila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, v Medzanoch volič odcudzil hlasovaciu urnu aj s hlasovacími lístkami, pričom došlo k jej poškodeniu. Volebná miestnosť sa musela zatvoriť na hodinu aj 16 minút, aby sa overilo, či nedošlo k odcudzeniu alebo zmanipulovaniu obsahu urny.
Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán sa vo volebný deň zaoberala podnetmi týkajúcimi sa napríklad podozrenia z protizákonného vedenia volebnej kampane. Išlo tiež o podnety, v ktorých sa voliči sťažovali na nesprávne umiestnenie volebných komisií. Za veľmi závažný podnet označil predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány ten, ktorý sa týkal celoštátneho denníka SME, ktorý na svojom vzorom hlasovacom lístku uviedol nesprávne poradie prezidentských kandidátov. Okrem dvoch incidentov v Malackách a Medzanoch bol podľa Báránya priebeh volieb pokojný, pripomenul, že voľby prezidenta SR patria k tým najpokojnejším z organizačno-technického hľadiska.
Priebeh prezidentských volieb monitorovali aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Na bezpečnosť a pokojný priebeh volieb dohliadali posilnené policajné hliadky.
Neoficiálne predbežné výsledky bude zverejňovať Štatistický úrad SR na webstránke www.volbysr.sk až po 23.16 h, aktualizovať ich bude približne v desaťminútových intervaloch.
Počas volebného dňa bolo otvorených takmer 6000 volebných miestností. Voľba prezidenta je dvojkolová, ak nebude prezident zvolený v prvom kole, bude druhé. Naplánované je na 30. marca.
Oficiálne výsledky by mali byť známe v nedeľu napoludnie, keď sa plánuje tlačová konferencia.
Príspevok Volebné miestnosti na väčšine Slovenska sa uzavreli, začínajú sa sčítavať hlasy zobrazený najskôr Hlavné správy.