Berlín 24. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Markus Schreiber)

Účasť na parlamentných voľbách v Nemecku bola o 14.00 h v celoštátnej relácii mierne nižšia ako pred štyrmi rokmi. K urnám prišlo tentoraz 41,1 percenta z okolo 61,5 milióna oprávnených voličov, kým pred štyrmi rokmi odvolilo v tomto čase 41,4 percenta oprávnených občanov
Vyplýva to z údajov ústrednej volebnej komisie, ktoré zverejnili v Berlíne.
Ilustračné foto

Táto celoštátna bilancia však nezahrňuje, ako zdôraznili zodpovední, hlasujúcich listovou formou.
Je preto možné, že celková volebná účasť bude v roku 2017 vyššia ako v roku 2013 pri ostatných voľbách do Spolkového snemu (Bundestagu). Vtedy totiž hlasovalo formou listov 24,3 percenta voličov, kým v tomto roku sa pre tento spôsob rozhodlo viac občanov.
V ostatných dvoch prípadoch sa na parlamentných voľbách v Nemecku zúčastnilo celkove vždy viac ako 70 percent oprávnených voličov, v roku 2009 to bolo 70,8 percenta, o štyri roky neskôr dokonca 71,5 percenta oprávnených občanov.
Volebné miestnosti na celom území Nemecka zostávajú otvorené ešte do 18.00 hod.
Krátko po ich uzavretí sa očakáva zverejnenie výsledkov reprezentatívnych exit pollov, teda prieskumov v radoch hlasujúcich odchádzajúcich z volebných miestností a neskôr aj prvých odhadov volebných výsledkov. Predbežné konečné výsledky by mohli byť známe už v priebehu noci na pondelok.
Jasným favoritom volieb sú podľa prieskumov verejnej mienky strany únie CDU/CSU.

Viaceré veľké mestá hlásia vyššiu volebnú účasť ako pred štyrmi rokmi
Predbežné údaje o účasti v dnešných parlamentných voľbách v Nemecku naznačujú, že vo viacerých veľkých mestách krajiny prišlo k urnám viac voličov ako pred štyrmi rokmi.
Celoštátne predbežné údaje zverejnia v Berlíne čoskoro, avšak už predpoludním hlásili z Hamburgu, že odvolilo 37,4 percenta oprávnených voličov, čo je dvojpercentný nárast oproti porovnateľnému obdobiu volieb 2013. V Mníchove činila zasa na pravé poludnie účasť vrátane hlasujúcich listom 57,1 percenta, čo je dokonca o takmer 13 percent viac ako pred štyrmi rokmi.
O viac ako tri percentá voličov prišli k urnám v Norimbergu, o pol percenta vyššiu účasť hlásili zo Stuttgartu.
Kým v spolkovej krajine Sasko-Anhaltsko odvolilo predpoludním takmer o štyri percentá voličov viac ako v roku 2013, v Sasku bola volebná účasť podobná ako pred štyrmi rokmi a v Durínsku dokonca o takmer sedem percent nižšia.

Najkurióznejším volebným okrskom je Basdorf, píšu noviny
Zrejme najkurióznejším volebným okrskom v Nemecku je Basdorf, obec v spolkovej krajine Brandenbursko, ktorá má iba 23 oprávnených voličov – pričom až 18 z nich už hlasovalo vopred poštou. A tak šesť členov volebnej komisie dnes celý deň čaká na piatich voličov – ak bude účasť stopercentná. Upozornil na to denník Märkische Allgemeine Zeitung.
Volebné miestnosti po celom Nemecku sa otvorili dnes o 8.00 h. Približne 61,5 milióna oprávnených voličov (31,7 milióna žien a 29,8 milióna mužov) rozhoduje v parlamentných voľbách 2017 o zložení budúceho, už 19. Spolkového snemu a nepriamo tak i o zložení budúcej spolkovej vlády.