Nairobi 11. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ben Curtis)

Súčasný kenský prezident Uhuru Kenyatta vyhral prezidentské voľby so ziskom 54,27 percenta hlasov. Oznámila to dnes volebná komisia, podľa ktorej boli utorkové voľby “dôveryhodné, spravodlivé a pokojné”.
Kenský prezident Uhuru Kenyatta (uprostred) so svojou manželkou Margaret (uprostred vľavo) sa zdraví so svojimi stúpencami po jeho hlasovaní v prezidentských voľbách vo volebnej miestnosti v Gatundu

Opozičný kandidát Raila Odinga, ktorý dostal 44,74 percent, však tvrdí, že boli zmanipulované. V uliciach hlavného mesta Nairobi sú rozmiestnené stovky policajtov, keďže sa očakávajú ďalšie protesty priaznivcov opozície.
Prezident Kenyatta v prvom prejave po oznámení výsledkov vyhlásil, že “nie sú potrebné žiadne násilnosti” a vyzval na jednotu. Uviedol, že chce s Odingom spolupracovať. Voľby boli testom stability v tejto východoafrickej krajine, kde si mnohí pamätajú povolebné násilie, pri ktorom prišlo o život viac ako 1000 ľudí, pripomína agentúra AP.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.