Kábul 20. októbra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Rahmat Gul)
 
Dvaja policajti utrpeli zranenia, keď sa pokúšali zneškodniť podomácky vyrobené výbušné zariadenie, nájdené neďaleko hlasovacej miestnosti v severozápadnej časti afganského hlavného mesta Kábul. Píše o tom agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie šéfa obvodnej polície

Ilustračné foto

Obyvatelia Afganistanu začali v sobotu hlasovať v parlamentných voľbách, v ktorých do 249-členného parlamentu v Kábule kandiduje 2565 osôb vrátane 417 žien. Voľby sa ešte stále nezačali v dvoch provinciách – Kandaháre a Ghazní – a ich otvorenie bolo odložené aj v 11 ďalších z celkového počtu 400 volebných obvodov v krajine.
Hlasovanie v provincii Kandahár bolo napríklad odložené o týždeň po udalosti z minulého štvrtka, keď zahynuli traja tamojší vrcholní predstavitelia vrátane guvernéra Zalmaja Vesu v dôsledku útoku spáchaného ich vlastnými ochrankármi.
Zástupca hovorcu Nezávislej volebnej komisie Azíz Ismáilí upozornil, že predbežné výsledky volieb budú zverejnené najskôr v polovici novembra, zatiaľ čo konečné sa očakávajú až v decembri.
Voľby sa konajú i napriek hrozbám zo strany militantného hnutia Taliban a násiliu počas predvolebnej kampane. Až desať kandidátov však bolo v uplynulých mesiacoch zabitých. Preto sa až na 70-tisíc mužov z pôvodných 50-tisíc zvýšili afganské národné bezpečnostné sily (ANSF), aby dohliadali na priebeh volieb a zabezpečovali ochranu 21-tisíc volebných miestností v celom Afganistane. Podľa agentúry AP to oznámilo afganské ministerstvo vnútra.
 
Už v priebehu prvých hodín hlasovania už došlo zatiaľ k niekoľkým menej závažným prípadom násilností. Okrem dvoch policajtov boli zranení aj dvaja civilisti, ktorí práve prechádzali okolo výbušniny s cieľom zúčastniť sa hlasovania.
Kancelária guvernéra stredoafganskej provincie Ghór zase informovala o incidente, ktorého aktérmi boli príslušníci islamistického hnutia Taliban. Niekoľko hodín po začiatku celoštátnych volieb si talibovia vystriehli a zabili štyroch miestnych policajtov v hlavnom meste tejto provincie Čaghčarán. Policajti boli takisto na ceste k volebným urnám.
Afganská ústredná volebná komisia medzitým oznámila, že kvôli narastajúcim problémom v hlasovacích miestnostiach predlžuje čas ich otvorenia. Hovorca komisie Šajm Sorúš spresnil, že miestnosti, do ktorých dorazil hlasovací materiál pred sobotnou 13.00 h (10.30 h SELČ), sa zatvoria večer o 20.00 h (17.30 h SELČ). Volebné strediská, kde potrebný materiál dorazí po tomto termíne, predĺžia hlasovanie až do nedele.
Sorúš dodal, že do väčšiny hlasovacích miestností, ktoré boli otvorené neskôr, než mali podľa plánu byť, neprišli učitelia, lebo ich Taliban pred prácou vo volebných centrách už vopred varoval. Komisia preto musela narýchlo zohnať náhradných pracovníkov.
Talibovia varovali učiteľov, aby sa nielenže neopovážili pracovať v miestnych volebných komisiách, ale aby ani neposkytli svoje školy ako priestory pre volebné centrá.
Afganská odnož teroristickej organizácie Islamský štát, ktorá začala operovať v tomto regióne len pomerne nedávno, ako aj islamistické hnutie Taliban však už dopredu oznámili, že sa volebný proces budú pokúšať narušiť.
Militantné extrémistické hnutie Taliban voľby odsúdilo ako “americké sprisahanie zamerané na ospravedlnenie ďalšej zahraničnej okupácie”. Zaprisahalo sa, že urobí všetko pre to, aby hlasovaniu zabránilo, pričom varovalo kandidátov a príslušníkov bezpečnostných síl, že sa stanú jeho terčmi, ak sa budú na voľbách podieľať.
 
 
Príspevok Voľby v Afganistane majú prvých ranených, hlasovanie sa predlžuje zobrazený najskôr Hlavné správy.