Mogadišo 9. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Amr Nabil)

Prezidentské voľby v Somálsku sa uskutočnia 28. decembra. Dohodu o tom vo štvrtok uzavreli politickí lídri krajiny

Súčasťou dohody je aj to, že sa 22. decembra uskutočnia voľby predsedu parlamentu, ktorého poslanci o šesť dní neskôr zvolia novú hlavu štátu. O zložení parlamentu rozhodlo pred časom 14.000 voliteľov.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Opozícia a časť miestnych klanov podriaďujúcich sa federálnej vláde spochybňujú legitimitu nového parlamentu. Tieto spory boli aj príčinou, prečo sa dátum prezidentských volieb podarilo stanoviť až na štvrtý pokus. Táto situácia vyvolávala veľké znepokojenie medzinárodného spoločenstva, ktoré opakovanie vyjadrovalo záujem, aby sa voľby somálskeho prezidenta uskutočnili ešte tento rok.

Somálska republika prestala existovať ako celistvý štát v roku 1991, keď padol režim diktátora Siada Barrého. Medzinárodné spoločenstvo považuje za jedinú legitímnu vládu Somálska federálnu vládu, ktorá ovláda metropolu Mogadišo a viacero okresov. Zvyšok krajiny je pod kontrolou neuznaných úradov alebo klanov či radikálnych islamistických hnutí.

Jedným z nich je hnutie aš-Šabáb, ktoré má tesné kontakty s medzinárodnou teroristickou sieťou al-Káida. Aš-Šabáb vedie boj proti ústrednej vláde v Somálsku a svojimi výpadmi bráni aj humanitárnym operáciám OSN v krajine. Terčom útoku somálskych islamistov boli i susedné krajiny.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.